Aktivní uhlí

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Aktivní uhlí je látka vyráběná ze tří položek: uhlí, dřeva a případně kokosových ořechů. Jeho výhodou jsou vysoké adsorpční kapacity. Podobným produktem je živočišné uhlí, které se však skládá z živočišné složky a má absorpční vlastnosti (vs. aDsorpční u aktivního uhlí).

Využití aktivního uhlí

Aktivní uhlí se dnes používá zejména v průmyslu. Nejtypičtější využití je při filtraci pitné vody, záchytu těkavých látek, odbarvování různých kapalných složek, výrobě vody pro potravinářství. Vyrobit s ním můžete také nealkoholické pivo či další nápoje. V armádě se využívá právě při záchytu těkavých látek, ale lze s ním čistit i skoro všechny typy plynů: bioplyn, zemní plyn, kouřové plyny při spalování odpadků. Aktivní uhlí se používá při výrobě ochranných oděvů.

V běžném životě se s aktivním uhlím setkáme v automobilech. Používá se do náplně filtru pro záchyt těkavých par od palivové nádrže. V domácnosti se aktivní uhlí nachází také v digestořích a u vzduchových filtrů fritovacích hrnců.

Aktivní uhlí je čím dál více oblíbené také díky možnosti ho opakovaně použít. Regenerace uhlí odstraní škodlivé látky a aktivní uhlí pak lze znovu bezpečně použít.Zanechat odpověď

Kolik je 2 + 8 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: