Archeologové objevili hrob kovářky. Mění to pohled na roli žen v pravěku

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Věda a poznání

Ze středověku už ženy, které pracovaly s kovem, známe…

Archeologové při vykopávkách na pohřebišti z doby bronzové v dolnorakouském Geitzendorfu nedaleko hranic s Českem učinili nečekaný objev – nalezli hrob ženy, která se živila zpracováváním kovů. Podle nich jde o vůbec první důkaz toho, že ženy v té době takovou práci vykonávaly, napsala agentura APA. Dolnorakouské muzeum pravěku v Asparnu hovoří dokonce o „archeologické senzaci“.

Na někdejším pohřebišti vědci v letech 2008 a 2009 odkryli 15 hrobů. Následný antropologický výzkum potvrdil, že jde o mimořádný nález, který změní pohled na rozdělování rolí mezi muži a ženami.

Zmíněná žena, která pracovala v metalurgii, zemřela zhruba před 4000 roky ve věku 45 až 60 let. Skutečnost, že šlo opravdu o ženu, potvrdila analýza lebky a dolní čelisti, neboť pánevní kost nebyla k dispozici. V hrobu, přestože byl v minulosti vykraden, archeologové nalezli řadu drobných bronzových předmětů a také čtyři kamenné nástroje – kovadlinu a různá kladiva. Ta mohla sloužit ke zpracování kovu a k výrobě šperků.

Více se múžete dočíst v celém článku Archeologové objevili hrob kovářky. Mění to pohled na roli žen v pravěku. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.Zanechat odpověď

Kolik je 8 + 6 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: