Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus. Fosilie dokazuje, že je starší o 10 až 15 milionů let

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Příroda

Britští vědci zřejmě objevili pozůstatky nejstaršího známého dinosaura. Při novém zkoumání fosilního vzorku, který byl od 30. let minulého století v londýnském Muzeu přírodní historie, zjistili, že pravděpodobně pochází od tvora, který žil před 245 miliony let. Fosilie by tak byla o 10 až 15 milionů let starší než všechny dosud známé pozůstatky dinosaurů, napsala včera agentura Reuters.

Znáte dinosaury? Zkuste si náš kvíz a vyzkoušejte své znalosti

Vědci pojmenovali nový druh dinosaura, ze kterého fosilie pochází, Nyasasaurus parringtoni. Jméno odkazuje na africké jezero Nyasa (dnes známé pod jménem Malawi) a na objevitele Rexe Parringtona, který fosilii poblíž jezera nalezl.

Přestože známe nyasasaura jen z fosilních fragmentů, anatomie kostí v jeho paži a kyčli vykazuje znaky, které se objevují jedině u dinosaurů. Díky tomu si jsme jisti, že zde máme co dělat se zvířetem, které má blízko k vůbec nejstarším dinosaurům,“ řekl Paul Barrett, který nyní vedl tým zkoumající fosilii.

Podle vědců zřejmě nyasasaurus chodil po dvou nohách, byl asi metr vysoký a dva až tři metry dlouhý. Vážil zřejmě mezi 20 a 60 kilogramy.

Vědci už dlouho předpokládali, že dinosauři obývali Zemi už v období středního triasu, které skončilo před 237 miliony let. Dosud ale neměli k dispozici žádné fosilní pozůstatky, které by jejich teorii potvrzovaly.

Nesnáze při určování

Více se múžete dočíst v celém článku Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus. Fosilie dokazuje, že je starší o 10 až 15 milionů let. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.Zanechat odpověď

Kolik je 15 + 6 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: