Co dělat v Řecku?

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Řecká republika se rozkládá na nejjižnějším cípu Balkánského poloostrova. K pevnině je následně třeba připočítat také více než 2.000 ostrovů. Těmi největšími jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Euboia. Řecko hraničí s Tureckem, Bulharskem, Makedonií a Albánií. Je omýváno vodami několika moří – Egejského, Krétského, Thráckého, Středozemního a Jónského. Celkem Řecko zabírá plochu asi 132.000 kilometrů čtverečních. Východ Řecka navíc může být pyšný na jedno z nejdelších pobřeží Evropy. To má na délku asi 15 tisíc km.

Řecko bylo v období antiky nejen centrem umění a filosofie, ale kupříkladu též politiky a věd. Dnes je považováno za kolébkou evropské vzdělanosti. Bylo též zemí dávných Bohů, kteří ji náležitě rozmazlovali. Na svět tady přišli velcí myslitelé, filozofové i vládci. K nim patřil kupříkladu Platón, Aristoteles a Alexandr Veliký. Bylo rovněž vlastí bájného krále Mínoa. Řecko vstoupilo do povědomí také coby místo narození nejstaršího řeckého básníka Homéra. Jemu bývá připisováno sepsání eposů Ilias a Odysseia. V současnosti se země může chlubit bohatou historií i pestrými kulturními tradicemi.

V antice se v Řecku nacházely hned čtyři ze slavných sedmi divů světa starověku. Byli jimi Rhodský Kolos na ostrově Rhodos, Diova socha v Olympii na Peloponésu, mausoleum v Halikarnassu (současný Bodrum) a chrám bohyně Artemis v Efesu (současné turecko). Odkaz starodávné řecké civilizace je v zemi stále živý. Důvodem je spoustě dochovaných velkolepých památek. Právě tyto památky, ve spojení s kouzelnou přírodou a příjemným podnebím, lákají do Řecka každým rokem obrovské počty turistů z nejrůznějších koutů planety.

Vedle pestré a velice zajímavé historie se země chlubí působivou a různorodou krajinou. V Řecku se střídají vysoké hory se zelenými nížinami. Podél pobřeží jsou roztroušeny velké i malé ostrovy. Ty tvoří přes pětinu rozlohy země. Ze všech ostrovů ovšem jen na 78 trvale žije přes 100 ostrovanů. K nejznámějším souostrovím patří Severní a Jižní Sporady, Kyklady, Dodekany a Jónské ostrovy. Jako nezařazené ostrovy bývají uváděny Evia a Kréta. Kréta je současně největším z řeckých ostrovů. Na ostrovech v Řecku je stále k vidění tradiční způsob obživy ostrovanů. Na řecké pevnině se nacházejí významné horské celky. Těmi hlavními jsou Rodopy, pohoří Pindos nebo Helenidy. Nejvyšší řeckou horou je 2.919 metrů vysoký Olymp. Ovšem hornaté jsou i některé z ostrovů, například Kréta.

V Řecku panují příznivé klimatické podmínky pro dovolenou. Ty umožňují pobyt u moře po dobu minimálně 5 měsíců. Místní subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami je pro Středomoří typické. V průběhu hlavní letní turistické sezóny, což znamená červenec – srpen, ohřívají zemi větry z Afriky. V tomto čase teploty často atakují hodnotu 40˚C. Podél břehů pevninského Řecka i řady ostrovů vyrostla moderní rekreační letoviska. Ta nabízejí kvalitní ubytování, výborné restaurace, spoustu zábavy i bohaté sportovní vyžití.

Řecká republika je aktuálně domovem asi 11 milionů obyvatel. Z nich skoro 4 miliony obývají hlavní město Athény. V Řecku žijí obrovské počty přistěhovalců ze sousedních zemí. Především z Makedonie, Albánie a Turecka. Původní Řekové jsou z velké části ortodoxního vyznání. Athény jsou nejnavštěvovanějším místem v zemi. Velkým lákadlem pro turisty je v první řadě slavná Akropole s důležitými chrámy. Stojí zde i Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. K návštěvě zve i Erechteion s krásnými sochami žen v průčelí. Turisté také s oblibou navštěvují Dionýsovo divadlo či Panathénský stadion. Druhým největším městem je s milionem obyvatel Soluň. Ta je situovaná v severozápadní části země. Turisté by neměli minout historicky významná místa jako Korint, Mykény, Delfy, Olympii či Epidaurus. Mezi nejnavštěvovanější památky patří kláštery Meteora, vystavěné vysoko na skalách. Mystickou pověstí je opředena mnišská republika na poloostrově Athos. Ten je součástí Chalkidiki a ženám je přístup zakázán. Řecko se v současné době může pyšnit 17 památkami, které jsou zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Převážná část návštěvníků Řecka však nepřijíždí do země za památkami. Přitahují je sem překrásné pláže, báječné koupání, potápění a další vodními sporty. Kdo už v minulosti prožil dovolenou na některém z řeckých ostrovů, určitě nelitoval. Pro řecké ostrovy jsou typické bílé domky s modrými okenicemi, větrné mlýny a maličké kostelíky. Jedinečná je například návštěva ostrova Santorini. Na něm si můžete užit pravé Řecko. Za návštěvu stojí i ostrov Kos, ležící nedaleko tureckých hranic. Každý ostrov je odlišný a něčím zvláštní. Poklidný řecký styl života je možné si do sytosti vychutnat též na poloostrově Chalkidiki, Olympské riviéře či poloostrově Peloponés.Zanechat odpověď

Kolik je 15 + 12 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: