Jak postavit dům bez finančních problémů

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Našli jste ideální parcelu a  chystáte se stavět. Jenže rozpočet je napjatý a obavy, že se do něj nevejdete, veliké. Jak si počínat a jak postupovat, abychom nepřekročili předem dohodnuté náklady?

 

Plánování domu

Nejprve zvažte, jak by měl váš dům vypadat. Jak bude velký, s kolika patry, místnostmi, jaká bude jeho energetická náročnost. Měl by mít garáž nebo ne? Bude u domu zahrada? Jaké inženýrské sítě budou zapojeny? Pro stavby do 150m čtverečních není zapotřebí ani stavební povolení, stačí stavbu pouze ohlásit a získat vyjádření dotyčných orgánů. Abyste správně propluli úskalími plánování a ocenění stavby, nesnažte se spoléhat pouze na sebe nebo na své kamarády. Až příliš často se tak v průběhu stavby objeví něco neočekávaného, s čím jste nepočítali, co se nepovedlo a budete potřebovat více peněz, které nemáte.

Výběr projektanta a stavebního dozoru

Právě takový odborník Vám může výrazně ušetřit náklady na stavbu a zajistit spolehlivé služby na příslušných úřadech. Na této položce se rozhodně nevyplatí šetřit. Provize projektanta činí obvykle kolem 4% ceny stavby. Projekt zahrnuje celou škálu náležitostí, které patří k technickému zabezpečení budov, především údaje o rozvodech vody, elektřiny, případně plynu, o hygieničnosti stavby, ale také o ochraně zdraví jejích obyvatel a životního prostředí v jejím okolí. Toto vše je prakticky nemožné zvládnout bez podrobné znalosti příslušných systémů, proto dobře vybírejte, s jaku projekční firmou budete při výstavbě spolupracovat.

Financování stavby

Máte již vypracovaný projekt a víte, jak bude Váš dům vypadat? Zbývá se zamyslet nad financováním celého projektu. Možná máte peníze z vlastních zdrojů nebo z hypotéky nebo zvažujete úvěr ze stavebního spoření. V každém případě je opět vhodné poradit se s odborníkem. Tím může být finanční poradce přímo ze stavební firmy, se kterou hodláte spolupracovat. Obvykle má již dostatečné zkušenosti a dokáže vymyslet řešení přímo na míru Vašemu případu. S pomocí odborníků by se nikdy nemělo stát, že překročíte limit vyčleněný na stavbu Vašeho domu.Zanechat odpověď

Kolik je 2 + 10 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: