Jak vzbouřenci z Bounty založili vlastní civilizaci. Aneb 200 let na Pitcairnu

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Naprostá většina obyvatelů Pitcairnu jsou potomci britských námořníků a Tahiťanek. Přestože byly Pitcairnovy ostrovy objeveny už roku 1767, kvůli nepřesné navigaci byly do map zaneseny na špatné místo. Staly se tak ideálním útočištěm pro vzbouřence, jimž hrozil trest smrti. Potomci těchto mužů na Pitcairnu žijí dodnes. Jak to celé začalo?

Pitcairn byl naposledy zkoumán v rámci programu ZACHRAŇTE OCEÁN: Mise Pristine Seas

Rok 1789 byl rokem revolucí. Došlo nejen k francouzské revoluci, která změnila svět, ale také k mnohem menší revoluci na palubě lodi Bounty – ta zase změnila osud ostrova Pitcairn. Celá plavba Bounty byla od začátku prokletá: nepříliš dobře vybraná posádka, netolerantní velicí kapitán poručík Blight – to všechno přispělo ke katastrofě. Poté, co loď opustila idylické Tahiti, došlo ke vzpouře; asi polovina posádky vedená důstojníkem Fletcherem Christianem donutila kapitána nasednout do záchranného člunu a Bounty opustit. Část vzbouřenců se vrátila na Tahiti, ale většina, vedená Christianem, se vydala na Bounty dál. Mladý důstojník si byl dobře vědomý toho, že jakmile se Blight dostane do Anglie, vydá se po stopách vzbouřenců trestná výprava.

Vzpoura na lodi Bounty štětcem dobového malíře. FOTO: Wikimedia Commons

 

Britská spravedlnost

Christian měl pravdu; Blight byl sice nepříliš schopný velitel, ale o to lepší námořník. Trestná výprava pak vzbouřence žijící na Tahiti pozatýkala a v okovech dovezla do Anglie. Po Fletcheru Christianovi a zbytku rebelů se však slehla země… Byli totiž na ostrově Pitcairn, jenž byl na mapách o 300 kilometrů vzdálenější než ve skutečnosti.

Když Bounty k Pitcairnu 15. ledna 1790 dorazila, měla na palubě devět anglických námořníků, kteří si s sebou vezli devět tahitských dívek a dalších šest Tahiťanů, z nichž tři měli manželky. Posledním člověkem na Bounty byla malá tahitská holčička – těchto 28 osob založilo na Pitcairnu civilizaci, která přežila až do současnosti.

TADY najdete kompletní genealogii všech vzbouřenců z Bounty, kteří se dostali na Pitcairn

Ostrov byl v té době neobydlený, většinu zařízení získali osadníci tak, že odstrojili Bounty. Když už jim loď nemohla sloužit, potopili ji, aby na sebe nepřilákali pozornost případných pronásledovatelů. Vrak Bounty leží u pobřeží Pitcairnu dodnes. Pro Fletchera Christiana a jeho komunitu to však znamenalo i symbolické gesto: Není cesty zpět, odsud se už nemůžeme dostat. 

Společnost bez mužů

Satelitní fotografie ostrova Pitcairn. FOTO: Wikimedia Commons

Už za krátkou dobu se však ukázalo, že vybudovat civilizaci jen na lásce a svobodě není tak snadné, jak si námořníci představovali. Dvěma největšími problémy se staly spory o ženy a doma pálený alkohol. O této době se ví jen málo, historici vycházejí jen ze vzpomínek těch, kdo tu dobu znali, ze vzpomínek svých prarodičů. Jisté je jen jedno: stále častěji docházelo k hádkám, které končily rvačkami. A protože nožů i střelných zbraní byl dostatek, muži začali umírat… Po čtyřech letech zůstali naživu jen dva: Edward Young a John Adams, všichni ostatní zemřeli násilnou smrtí.

Více se múžete dočíst v celém článku Jak vzbouřenci z Bounty založili vlastní civilizaci. Aneb 200 let na Pitcairnu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Lidé a cesty"“>Lidé a cesty.Zanechat odpověď

Kolik je 8 + 3 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: