Kitzbühelské Alpy

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Lze říci, že Alpy u Kitzbühelu jsou skutečným zimním rájem pro všechny sjezdaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařském umění. Svou sjezdovku si v regionu Kitzbühelských Alp najde opravdu každý. Další výhodou regionu na severu Tyrolska je jeho blízkost k České republice. Přes německý Mnichov, kudy lyžaři z Čech jezdí do Kitzbühelu či okolí, trvá cesta po rychlostních dálnicích pouze něco málo přes 5 hodin. Ke všemu ceny za nocleh v Kitzbühelských Alpách nejsou nikterak závratné. Pochopitelně nocovat v historickém hotelu u náměstí v historickém jádru Kitzbühelu něco stojí, ale málokdo jede na lyžování do Rakouska proto, že chce bydlet přímo v kitzbühelském centru.

Obdobně jako s náklady na nocleh je to i s cenami za lanovky a vleky. Skipasy stojí v Kitzbühelských Alpách většinou skoro ty samé peníze, které požadují za lyžování „špičková“ horská střediska v České republice. Kupříkladu nocleh na čtyři noci včetně snídaně plus lyžařský pas SuperSkiCard, umožňující jeho majiteli lyžovat ve všech skiareálech Kitzbühelských Alp, je možné lehce sehnat do 300 € / osoba. Samozřejmě podmínky pro lyžování bývají v rakouských Alpách, ve srovnání s ČR, někde úplně jinde. U lanovek a lyžařských vleků, které jsou v průběhu zimy v Kitzbühelských Alpách v provozu přes 300, se nestojí žádné fronty. Příznivci sjezdového lyžování si tady mohou vychutnávat sjezdy na více než tisícovce kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ke všemu kvůli vysoké nadmořské výšce, v níž se v rakouských Alpách jezdí, netrpí zdejší lyžařská střediska deficitem přirozeného sněhu.

Kitzbühel a jeho okolí si užívají zájmu lyžařů nejen z Rakouska, ale i ze zahraničí, již více než století. Cestovní ruch se začal se u Kitzbühelu a blízkých obcí rozvíjet už před více než 100 lety. První vleky tady byly uvedeny do provozu už během 40. let 20. století. Kitzbühel a přilehlé Alpy se tak dají titulovat coby jedna z kolébek alpského lyžování. V průběhu doby si následně Kitzbühel zamilovala spousta celebrit jako zimní rekreační centrum. Zejména za druhé poloviny 20. století sem začaly pravidelně cestovat a prestiž Kitzbühelu stoupala. Popularita sice vyhnala ceny ubytování přímo v Kitzbühelu do značných výšek, avšak v okolních obcích, jako je třeba Kirchberg či St. Johan, se dá pořídit dobré ubytování za příjemnější ceny. A na lyžování to z nich není tak daleko.

Možnosti k lyžování v lyžařském středisku Kitzbühel se ještě zvětšily roku 2005. Tou dobou byla zprovozněna 3S lanovka. Ta je vedena nad 2.500 metrů širokým a téměř půl kilometru hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky spojuje vrchol Pengelstein s vrcholkem Wurzhöhe. Skiareál Kitzbühel – Kirchberg – Aschau se tak rozšířil o další desítky kilometrů sjezdovek. V současnosti se dá z Kitzbühelu dostat na lyžích kolem Pass Thurn až k Hollersbachu. Tato vesnička už se nachází na území Salcburska. Kitzbühel je však tyrolským lyžařským střediskem. Hollersbach leží od Kitzbühelu asi 20 km na jih.

Nejen sjezdaři se však budou v Kitzbühelu cítit jako ryby ve vodě. Prvotřídní zázemí mají v oblasti Kitzbühelských Alp i třeba běžkaři. Pro ně jsou k dispozici pravidelně udržované a dobře značené stopy různých náročností a profilů. Pozitivní je, že více než polovina stop je vedena skrze romantickou zasněženou krajinu. A neexistuje lepší způsob, jak dokonale poznat tento malebný kout Rakouska, než na běžkách. Snowboardeři a freestyle jezdci se pochopitelně mohou těšit na několik snowparků. Kdo by měl málo sjezdování během dne, v Kitzbühelských Alpách si může svůj oblíbený sport užívat i po setmění. Otevřeny jsou tu hned 4 tratě s umělým osvětlením.

Vedle střediska Kitzbühel leží v údolí i spousta dalších nevelkých obcí a vesnic, co jsou schopny svým hostům něco nabídnout. Často disponují vlastními ski areály a dokonale uspokojí potřeby svých hostů. Podle znalců lyžování jsou v Rakousku nejhezčí St. Johann, Pillersee, Fieberbrunn, Waidring, St. Ulrich, St. Jakob či Hochfilzen.

Jízdou po upravených sjezdovkách ovšem zábava v Kitzbühelských Alpách v žádném případě nekončí. Jakmile je ukončen provoz vleků a lanovek a po svazích se vrátí poslední sjezdaři, rozjíždí se v mnoha blízkých barech populární après – ski párty. Pro dospělé i děti je připravena adrenalinová zábava v podobě noční jízdy na osvětlených sáňkařských drahách. Kdo by chtěl, může si zajezdit na bruslích buď na krytých stadionech, nebo pod širým nebem. Na vyznavače adrenalinu čeká snowtubing nebo lezectví na ledu. Romantici si určitě nenechají ujít možnost večerní jízdy s koňským spřežením. A ti nejmenší se skvěle zabaví na aprés ski párty pro děti.Zanechat odpověď

Kolik je 3 + 9 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: