Kulturní poznávání na jihu Čech

Diskuzní Fórum: CeskeForum
České Budějovice

Pro milovníky kultury máme skvělý návrh na podzimní, nenáročný výlet, který je možný absolvovat i s dětmi či prarodiči. Vybrali jsme pro Vás 2 dvě památky z Českých Budějovic a Krumlova spolu s dalšími aktivitami tak, aby vám celý výlet nezabral více než jeden den.

Celé putování za památkami doporučujeme začít v Českých Budějovicích. Na piaristickém náměstí na Vás čeká gotický Kostel Obětování Panny Marie, který se pyšní titulem jedné z nejstarších budov Českých Budějovic – byl totiž založen již při stavbě města v druhé polovině 13. století. Doporučujeme domluvit si dopředu průvodce a prohlídku, protože se kolem kostela i celého náměstí traduje hned několik tajemných historek.

Dalším trhákem hlavního jihočeského města je Katedrála sv. Mikuláše, která leží na rohu náměstí Přemysla Otakara II z roku 1265. Jedná se tedy také o jednu z nejstarších budov tohoto královského města.  Před samotnou katedrálou je k vidění nádherná socha biskupa Jana Valeriána Jirsíka a jedna z často navštěvovaných rozhleden – Černá věž.

V blízkosti je také nespočet výborných restaurací, které přijdou vhod zejména v poledních hodinách. Příkladem je Naše Farma, která kromě lahodných pokrmů nabízí i pohostinnou obsluhu a rodinnou atmosféru.

Krumlov

Krumlov samotný je znám především pro své kulturně historické zázemí, proto je těžké doporučit pouze dvě varianty.

Místní novorománská synagoga, jejíž první stavební kámen byl položen v roce 1909 je jednou z námi vybraných památek. Tato poměrně zachovalá budova byla využívána podle prvotního záměru pouze do 2. světové války. Dále byl její osud velmi spletitý. Krátce po druhé světové válce byla synagoga využívána jako duchovní útočiště amerických vojáků a evangelíků.

Poslední památkou je Státní hrad a zámek. Tento krumlovský klenot je jednou z největších kulturních dominant střední Evropy. Největší zajímavostí je, že hrad byl při svém vzniku stavěn v gotickém stylu a následně upraven do renesanční podoby. Tím však jeho přeměna neskončila a na začátku 18. století byl finálně přestavěn do barokní podoby.

Jako bonusový tip, který trochu vybočuje z řady ale zato dodá na pestrosti, je Muzeum Vltavínů, které je k nalezení nedaleko centra Krumlova. Tajemnou interaktivní prohlídku ocení zejména děti. Pro jejich doprovod je tu možnost zakoupit půvabné šperky z vltavínů jako například vltavínový náhrdelník či prsten.

Závěr

V případě, že by se Vám výlet protáhl je samozřejmě možné zajistit si kdykoliv ubytování. Příkladem ubytování v Českých Budějovicích může být Rezidence u Černé věže, která je navíc v blízkosti výše zmíněných památek. Krumlov pak nabízí ubytování v Residenci Muzea vltavínů.

 Zanechat odpověď

Kolik je 5 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: