KURZ FOTOGRAFOVÁNÍ: HDR – jiná realita, která mění pohled na svět

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Technika

JAK FOTIT SVĚT: Kurz fotografování Jana Rybáře (14. díl)

HDR umí „narvat“ do snímku široké spektrum poloh mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími body.

Nikdy v historii fotografování nebylo tak snadné hrát si – a je to vážně svůdný svět. Jak jednoduché je vyměnit nudné šedé nebe za blankytnou oblohu plnou beránků nebo z fotky listu máty peprné vytvořit abstraktní kompozici zářivě divoké změti zelených skvrn.

PŘEDCHOZÍ DÍLY Kurzu fotografování Jana Rybáře

Nedávno jsem si koupil program pro úpravy portrétů, který pár tahy myší nejen vyhladí mírné nedostatky na tváři fotografované krásky (budiž), ale stejně jednoduše jí může upravit tvar hlavy, rtů, ladnost šíje atp. (nu ano, dámy se sobě najednou líbí trochu víc). Několik žen v okolí jsem si takto překreslil, a pak program spokojeně pozapomněl v hloubi svého počítače. Prostě mě to nebaví.

Hraním do jiné reality

Nene, neříkám, že fotografové si nemají hrát – jen na svých fotokurzech vždy mírně brzdím nadšení těch, kteří říkají: Však já už to v tom Photoshopu nějak zmáknu! Snažím se jim nenápadně vnutit fakt, že než zapadající slunce nad Pražským hradem zválcují filtrem napodobujícím styl Leonarda da Vinciho, bylo by fajn nejdříve „zmáknout“  řemeslo, a ten Hrad prostě vyfotit tak, aby se na to dalo dívat.

Takto to vypadá v pražském Národním technickém muzeum. Anebo nevypadá? Na každý pád díky HRD dokážeme do jednoho obrázku dostat veterána krčícího se dole ve stínu, i letadla u proskleného stropu, který by normálně vypadal jako přesvětlená skvrna. FOTO: Jan Rybář

Přesto je jedno hraní, které mi dává smysl – vlastně to ve své prapodstatě ani hraní není: jen fascinující způsob, jak do jednoho políčka dostat mnohem více informací, než bychom si ještě před pár lety odvážili pomyslet.Tomuto hraní se říká HDR (přesněji řečeno HDRI – High Dynamic Range Imaging) a jeho a jeho podstatou je schopnost „narvat“ do snímku mnohem širší spektrum poloh mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími body.

FOTOKURZ: Cestovatelská fotografie 10x jinak aneb Jak nemučit známé

Zní to zmateně? Dobrá, vysvětlím vám to na historce, při níž jsem pořídil svůj vůbec první HRD obrázek – mám ho pořád schovaný, protože mě vmžiku přesvědčil, že tento proces vlastně není ono „hraní“, za které jsem ho do té doby považoval.

Jednoho jarního dne jsem se vracel z výletu do pražské Divoké Šárky a slunce právě krásně, ale opravdu krásně, zapadalo do růžových mraků. Říkal jsem si, škoda, že to nejde vyfotit. Buď se dá vyfotografovat růžově zbarvené pole – a obloha bude chybět, protože čip fotoaparátu prostě nedokáže pokrýt tak velký rozdíl v expozici. Anebo jsem mohl vyfotit žlutou tečku slunce s mraky, ale zbytek pole by byl naprosto černý.

Nu, a tak jsem si řekl, to slavné HDR by to mohlo zvládnout – a pořídil tři různě naexponované snímky a nechal počítačový program smontovat je… (viz úvodní fotografie nahoře).

Nu, a v tu chvíli jsem zjistil, že na tom HDR vážně něco je – uviděl jsem prostě jiný svět. Samozřejmě, ta fotka je zcela banální, ale já na ní pochopil, že touto technologií je opravdu možné zachytit realitu, které jindy byla dopřávána jen našim očím. Zkrátka: ten obrázek sice může vypadat nadpřirozeně, nadpozemsky, ale je to jen nezvyk – vaše oči tu samou scénu vidí – slunce zapadá nad magicky nasvícené pole, ale žádný fotografický materiál prostě není schopen toto spektrum světel a stínů zachytit.

Pro ilustraci toho, jak to funguje: toto jsou zdrojové snímky pro pole u Divoké Šárky(úvodní obrázek): čip fotoaparátu prostě nedokáže pojmout celé široké spektrum: kde je slunce, není pole. A naopak. FOTO: Jan Rybář

 

Pozor na HDR omalovánky!

Ostatně, pokud máme čekat v budoucnosti nějakou opravdovou revoluci ve fotografování, HDR by mohlo být jedním z jejích cílů (již nyní mnohé fotoaparáty mají tento proces „zabudován“ přímo ve svých programech).

Poznali byste, že to je HDR? Na první pohled rozhodně ne, a tak to má být… Ale věřte mi, že jinak se toto dramatické velikonoční světlo (plus silnice) vyfotit nedá. FOTO: Jan Rybář

A teď jedna důležitá nuance: pokud jste někdy v minulosti nějaké HDR obrázky viděli, možná vám připomínaly poněkud zdivočelé omalovánky plné nerealistických barev (inu, i ten veterán na obrázku výše už tak trochu vypadá). Možná tedy máte dojem, že to vše je jen další ze směrů foto-grafiky, která dokáže realitu zcela měnit k obrazu svému.

KURZ FOTOGRAFOVÁNÍ: Nedívejte si jim do očí aneb Jak fotit lidi

Ale ono to je trochu jinak: ty „omalovánkové“ snímky jsou často důsledkem toho, že autoři prostě nezvládnout boj s pokušením všechna ta táhla a čudlíky v programech trochu přepálit. A realita z nich tedy mizí.

Nic proti tomu, ale hlavním kouzlem HDR by (řekl bych) mělo být právě dělat tyto kouzelné obrázky tak, aby HDR prostě nebylo poznat – abychom jen zachycovali realitu, ale v nebývalé dimenzi  (viz boží muka vpravo).

Jak na HRD

1. Co fotit

Zkuste začít s něčím jednoduchým, ale efektním – ať hlavně hned vidíte výsledky a hned napoprvé nadšeně zvoláte: No toto!! Můžete vyzkoušet nějaký kýčovitý západ slunce, nebo prostě jen pohled ze svého bytu – uvidíte hned „jinou realitu“: na obrázku najednou bude nejen interiér, ale i vše za oknem (tedy to, co by jinak bylo jednou bílou skvrnou…)

2. Jak to fotit

Základem je pořídit nejméně tři (nebo i více) různě naexponovaných obrázků, „normální“, přeexponovaný a podexponovaný. Zrcadlovky, ale i „chytřejší“ kompakty, nabízejí AEB – tedy to, že fotoaparát udělá na váš pokyn tyto tři obrázky za sebou. VýhodaZanechat odpověď

Kolik je 15 + 4 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: