Na vlastní byt v pražské novostavbě nedosáhne až 24 % žadatelů o hypotéku. Příčinou je přísnější regulace hypoték ze strany ČNB i rostoucí ceny nemovitostí.

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Pražské novostavby budou od začátku října méně dostupné. Důvodem jsou nejen rostoucí ceny nemovitostí, ale především striktnější doporučení pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Zájemci o vlastní bydlení se tak buď prokážou vysokým příjmem nebo využijí nájemního bydlení. Trh nemovitostí však nová regulace příliš neovlivní. Bytů je dlouhodobě nedostatek a stále výnosnější trh s nájemním bydlením láká investory.

Na byt v pražské novostavbě si žadatel v průměru bere úvěr 3,6 milionů korun. Pokud o hypotéku zažádá po 30. září 2018, bude bance dokládat minimální čistý příjem 33 500 korun měsíčně, aby zvládl měsíční splátku 14 243 korun. Splní tak nové regulační doporučení ČNB, aby výše splátky nepřekročila 45 % čistého příjmu. Podle analýzy společnosti HYPOASISTENT tato podmínka diskvalifikuje 24 % současných žadatelů.

„Už nyní, kdy naprostá většina nabízených bytů středního segmentu přesahuje hranici 80 000 korun za metr čtvereční je vlastní bydlení v novostavbě pro významnou část střední třídy nedostupné. Tento trend bude nadále posilovat. Lidé s nižšími příjmy volí menší byty do velikosti 2+kk. A právě tyto jsou na trhu nejvíce nedostatkovým zbožím. To dále tlačí vzhůru jejich cenu,“ říká Karel Bor, generální ředitel realitní skupiny LEXXUS Group.

V celorepublikovém srovnání je Praha nejohroženějším regionem. Vyšší průměrné mzdy neodpovídají nejvyšší ceně nemovitostí v zemi. Žadatelům o hypotéku nezbude než hledat levnější bydlení, žít v nájmu nebo sehnat spoluručitele. „Minimální požadovaný příjem je počítán dohromady za všechny žadatele. Pokud zažádá společně pár, případně zapojí i rodiče, bude podmínka snadněji splnitelná. Odhaduji, že touto cestou se vydá nemalá část zájemců o vlastní bydlení. Žadatel však automaticky přebírá povinnost splácet, doporučuji proto za všech okolností jednat uváženě,“ říká Pavel Bultas, ředitel společnosti HYPOASISTENT.

Menší, starší nebo daleko od centra

Žadatelům, kteří sítem nových regulací neprojdou a budou trvat na vlastním bydlení zbývá možnost menšího či staršího bytu mimo vyhledávané lokality či za hranicemi metropole. „Část zájemců obrátí pozornost k levnějším nemovitostem před rekonstrukcí nebo v méně atraktivních lokalitách. Výraznou úsporu přináší i koupě bytu v brzké fázi projektu. Developeři obvykle první klienty lákají nižšími cenami,“ doporučuje Karel Bor. Kdo nebude chtít slevit z kvality nebo lokality, může využít rostoucí nabídky nájemního bydlení.

Regulace ceny příliš nezmění

I přes nesporné omezení poptávky pražské ceny zůstanou stabilní. „Pokles cen na podzim neočekávám. Spíš může dojít k dalšímu zpomalení růstu cen ve středním segmentu. Kvalitní projekty si cenu přinejmenším udrží. Bytů je stále nedostatek a poptávka po investičních bytech stále roste. Na luxusní a prémiový segment zpřísnění hypoték nejspíš vůbec nedopadne. Typický zájemce o vysoký standard má značný osobní majetek a vysoké příjmy. Navíc je pro banky váženým klientem, kterému vyjdou vstříc jak jen to pravidla dovolí,“ dodává Karel Bor.

Detail analýzy dopadů nové regulace ČNB na hypoteční klienty od společnosti HYPOASISTENT:

Analýza vychází z dat za prvních 5 měsíců roku 2018, vzorek 150 zájemců o hypotéku v pražských developerských projektech. Modelový příklad kalkuluje s úrokovou sazbou 2, 51 % p. a., žadatel nemá žádné další úvěry. Není uvažována tolerance překročení limitů u 5 % úvěrů.

 

  Praha Celá ČR
Průměrná výše hypotéky 3,6 mil Kč (v novostavbě) 2,1 mil Kč (vše)
Průměrná hrubá mzda (měsíčně) 37 288 Kč 30 265 Kč
Průměrná čistá mzda (měsíčně) 27 756 Kč 22 916 Kč
Minimální čistý příjem/měsíční splátka žadatele při splatnosti 30 let 33 500 Kč/14 243 Kč 19 500 Kč/8 308 Kč
Minimální čistý příjem žadatele při splatnosti 25 let 35 929 Kč/ 16 168 Kč 20 960 Kč/ 9 432 Kč
Minimální čistý příjem žadatele při splatnosti 20 let 42 431Kč / 19 094 Kč 24 751 Kč/ 11 138 Kč


Zanechat odpověď

Kolik je 15 + 4 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: