Nejbizarnější objevy roku 2012. Sliz s pamětí, lvice s hřívou nebo ryba s penisem na hlavě

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Příroda

Nejzvláštnější, fascinující, nejpřekvapivější nebo nejneočekávanější. Nebo taky nejdivnější. Takové jsou mnohé objevy loňského roku. Přinášíme výběr těch, které nás fascinovaly nejvíce.

10 nejdůležitějších vědeckých objevů roku 2012. Vybíral National Geographic

Nejmenší žába na světě

Nejmenší žabka na světě. Na jak dlouho? FOTO: PLOS One

V pralesích Papuy-Nové Guineje byla objevena nejmenší žabka na světě. Je tak mrňavá, že se vejde na minci. Dva nové druhy maličkých žab objevili američtí vědci v pralesích Papuy-Nové Guineje. Jedna z nich, pojmenovaná Paedophryne amauensis, je patrně nejmenším obratlovcem na světě – měří sedm milimetrů. Více si o objevu přečtěte v našem článku Nejmenší žába světa měří jen 7 milimetrů. Vidíte ji na úvodním obrázku.

Sliz bez mozku, ale s pamětí

Tak o tento objev jsme vás ochudili. Snad nám to odpustíte. Vědci objevili, že hlenky (neboli slizovky), organismus bez mozku, vykazuje jistou formu paměti. Více si můžete přečíst zde. Hlenky jsou vůbec docela zajímavé – do jisté míry v sobě spojují vlastnosti buněk z říše hub i živočichů, i když nejsou blíže příbuzné ani jedné z těchto říší. Jejich tělo tvoří v určité fázi jediná buňka, která má ale mnoho jader a vytváří tzv. plazmodium či pseudoplazmodium.

Kočka se dvěma tvářemi

Kočičí dvojzáhada se objevila i v televizi. Zdroj: TODAY Show/NBC

Více se múžete dočíst v celém článku Nejbizarnější objevy roku 2012. Sliz s pamětí, lvice s hřívou nebo ryba s penisem na hlavě. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.Zanechat odpověď

Kolik je 7 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: