Rakousko, oblast Lungau

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Lungau, malebná vysokohorská oblast v jižní části Salcburska, proslula ledovou zimou a spoustou sněhové nadílky. V době římské říše se tu křížily obchodní cesty a do konce středověku zde bylo též důležité obchodní centrum. Nyní je Mauterndorf , nevelké městečko v horách s hradem a historickými budovami, oblíbeným zimním střediskem. Příčiny jsou zřejmé. Mauterndorf totiž má vše, co lyžař potřebuje. Lungau charakterizují nekonečné neupravené svahy s hlubokým sněhem a v první řadě 2 stovky km udržovaných lyžařských sjezdovek všech kategorií. Na lyžích se tu dá jezdit jak po mírných svazích pro děti, tak i na strmých černých tratích.

I když Lungau patří k nejoblíbenějším lyžařským regionům v Rakousku a na množství návštěvníků si nemůže stěžovat, v žádném případě tady rozvoj neustal. Nedávno přibylo u Mauterndorfu k lyžařské nabídce zbrusu nové středisko. Zprovozněna zde totiž byla nová kabinková lanovka, mířící k vrcholu Grosseck. Tato hora se šplhá do k lyžování dostatečné nadmořské výšky 2.066 metrů. Spolu s nedalekým Speiereckem, jenž je ještě o cca. 350 metrů vyšší, tvoří horský kotel. Ten nabízí nevyčerpatelné množství příležitostí k alpskému lyžování, snowbordingu nebo skialpinismu. V Lungau byly postaveny hlavně tří a čtyřsedačkové lanovky. Ty dopraví lyžaře až na samé vrcholky zdejších hor. K dispozici jsou též 2 vleky na cvičných loukách. Doprava do kotle pod Grosseckem se dá zvládnout buď kabinkovou lanovkou z Mauterndorfu, nebo 2-sedačkovou lanovkou z nedalekého městečka St. Michael. Jedincům, co vyhledávají udržované sjezdovky, toho Grosseck nabízí skutečně dost. Lyžovat se dá na 20 kilometrech modře značených, více než 10 km červených a konečně 7 km černě značených, pečlivě upravených sjezdových tratích.

Rodilí Rakušané ovšem často šlapou v Lungau na skialpy na Grosseck pěšky. Spustí se do kotle, vyšlápnou Speiereck a poté vyrazí zase zpátky. Mnozí si udělají několik jízd v hlubokém sněhu ve vzdálenější části kotle. Další možností je překonat malé a velké ochranné pásmo a sjet podél severní stěny Grossecku k chatě Restalm. Z těchto míst se pak sjíždí dolů do Mauterndorfu. Jednou ročně si tady poměřují schopnosti ti nejzdatnější v nočním závodě. Jízda z hory Grosseck do údolí měří 5 kilometrů. Během jízdy se překoná výškový rozdíl 800 metrů. Samozřejmě je to forma lyžování nejkrásnější a také nejlevnější. Je ale také fyzicky nejnáročnější. Nejhezčí lyžování v čerstvě napadaném sněhu je během prosince a v lednu. Tou dobou je sice chladněji a v noci pořádně mrzne, ale nejde o nic zásadního. Lyžaři, kteří milují sluníčko a jarní sníh, musí do těchto míst cestovat na závěr sezóny. Není bez zajímavosti, že podle drsného zimního počasí se Lungau občas přezdívá rakouská Sibiř. Současně je však i jednou z nejslunečnějších oblastí v Rakousku. A v případě, kdy jinde je sněhu nedostatek, je tady určitě!

Vesnička Mauterndorf v Lungau je ovlivněna turistickým ruchem. Má množství obchůdků, nákupních středisek a celou řadu možností ubytování. Samozřejmostí je obchod se sportovním zbožím a s půjčovnou, servisem a úschovnou lyží. Využít je možné také převlékárnu se sprchami. Přímo ve středisku je prostorné parkoviště skibusů. Z Mauterndorfu je možné přejet skibusem zdarma do všech oblastí Lungau. Jízdné je je součástí skipasu.

Turisté, co nelyžují, se mohou těšit na osvětlenou sáňkařskou dráhu a několik desítek kilometrů udržovaných běžeckých stop. Ty vedou daleko do zdejších údolí. V nabídce je i velké množství lyžařských horských túr. Z neobvyklých zimních aktivit se dá využít vyjížďka na koních či saních s koňským spřežením. Cesta většinou vede po bílých pláních a pastvinách.

Blízko se nacházející Katschberg je moderní oblastí s vyšší kategorií uytovacích kapacit. Výhodou je, že se dá všude dostat pěšky. Lyžařský areál se 70 kilometrů sjezdových tratí, který v těchto místech začíná, 2 dominantní části. Lyžuje po východních svazích hory Tschanecku a severozápadní straně Ainecku. Obě strany jsou navzájem spojeny cestami a lyžařským mostem. Ten se klene nad silnicí na Katschbergu. Hora Tchaneck láká na pohodové, červené sjezdovky se spoustou variant v řídkém lese. Naproti tomu nezalesněný a exponovaný vrchol Aineck je široko daleko nejvyšším bodem. Je z něho údajně vidět celá pětina Rakouska. Z jeho nejvyššího bodu padá směrem ke Katschbergu černá sjezdovka s velice příkrým úvodem. Nejdůležitější sjezdovkou severní strany vrcholu Aineck široká, mírná a přívětivá trasa. Ta sjezdaře odvede po 6 kilometrech až do údolí k obci St. Margarethen. Moderní lanovky, pestré a převážně pohodové a navzájem propojené terény, malebné horské chaty vytvářejí oblíbená a k tomu příjemný rodinný skiareál, kde si na své přijde každý.Zanechat odpověď

Kolik je 3 + 11 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: