Ryby zápasnice mají násilnickou povahu. Byly vyšlechtěny k boji

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Příroda

Ryby bojovnice (ryby čeledi guramovití neboli Osphronemidae) jsou ryby, které vykazují vlastnosti obvykle spojované s úplně jinými zvířaty. Říká se jim také betta závojová, bojovnice křivoploutvá, bojovnice obecná, bojovnice peřestá, bojovnice siamská, bojovnice závojová a všechny se v angličtině „schovávají“ pod jménem Siamese fighting fish (angl. siamské bojové rybky). 

Kruté zvířecí rituály: Roztáčení psů na provaze nad vodou i krvavé zvířecí zápasy…

Agresivita pod vodou

Tyto ryby byly vyšlechtěny tak, aby vynikla jejich agresivní povaha. Dospělí samci těchto sladkovodních paprskoploutvých ryb jsou mezi sebou velmi nesnášenliví. Původně rybky žily v řece Mekong v jihovýchodní Asii. Na to, jak jsou agresivní, nejsou vůbec veliké – dorůstají jen několika centimetrů. Patří mezi tzv. pěnové bojovnice - samečci totiž staví svým potomkům pěnová hnízda.

Jejich bojovnost je pověstná a v Thajsku a dalších asijských zemích je jejich agresivita podporována šlechtěním. Jsou chovány pro tradiční rybí zápasy, které jsou docela slušným byznysem.

Podívejte se na rybí zápas na video National Geographic: 

 

Fascinují vědu 

V psychologických studiích jsou bojovnice pestré používány jako modelový organismus pro studium agresivního chování.

Vědci se snažili odhalit, jak tyto rybky uchovávají energii při vyčerpávajících bojích. A nyní přišli s tím, že tyto zápasnice při boji nad vodou „lapají po vzduchu“, aby vydržely déle bojovat. Dokážou tedy získávat kyslík jak z vody, tak ze vzduchu. Jejich zvláštností je totiž schopnost dýchat nad vodou – slouží jim k tomu nadžeberní orgán (tzv. labyrint).

Zdá se, že kapacita jejich menších žaber nemůže při vyčerpávajícícm zápase stačit. Malé žábry mají kvůli životu v málo okysličené vodě. Kyslík musí doplňovat i během zápasů,“ vysvětluje doktor Steven Portugal v Royal Veterinary College v Londýně. Právě on se na výzkumu spolu s  University of Queensland podílel. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise Comparative Biology and Physiology Part A.

 

Více se múžete dočíst v celém článku Ryby zápasnice mají násilnickou povahu. Byly vyšlechtěny k boji. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.Zanechat odpověď

Kolik je 8 + 9 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: