Tajemství urzona kanadského odhaleno. Pomůže vylepšit lékařské nástroje

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Příroda

Urzon kanadský se často plete s dikobrazem – vzdáleně ho totiž připomíná. Ve skutečnosti ale patří každý do jiné čeledi a v mnohém se liší. Způsob sebeobrany pomocí ostnů (a to mají s dikobrazy podobné) je skutečně unikátní – na zádech si nesou až 30 000 ostnů. Každý měří 10 až 15 centimetrů.

Bizarní trpasličí dinosaurus měl upíří zuby, zobák a ostny jako dikobraz

Urzoní ostny jsou neskutečně ostré – velmi snadno projdou kůží do těla nepřátel – to by ještě nebylo tak výjimečné -, ale jejich hlavní „předností“ je to, že nejdou vytáhnout. Mohou za to mikroskopické háčky, zjistili nyní vědci. Tyto zpětné výrůstky brání vytažení celého ostnu z rány, ale nikoli vstupu do tkáně. Při vytahování působí háčky jako miniaturní kotvy.

Ostny urzonů se liší podle jednotlivých druhů. FOOT: Wikipedia

Důmyslný systém poslouží medicíně

Urzoní sebeobranu zkoumal tým pod vedením Jeffreyho Karpa (Brigham and Women’s Hospital z amerického Bostonu) a Roberta Langera (z MITu, Massachusetts Institute of Technology). Vědci předpokládají, že tento objev může způsobit převrat v oblasti lékařských nástrojů při léčbě lidí. Výsledky výzkumu otiskl odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 “Docela nás překvapilo, že se tím nikdo dosud nezabýval, protože při odstarňování ostnů je zapotřebí neskutečné síly,“ podivoval se Jeffrey Karp. „A myslím si, že nejvíce překvapeni jsme byli, když jsme zjistili, že nejenže udržují osten v tkáni, ale také usnadňují pronikání do tkáně – mají tedy dvě funkce…“ A podle těchto vědců by mohly ostny posloužit jako inspirace pro moderní lékařské nástroje. Výrobci mohou inovaci využít například při vývoji nových typů jehel, jejichž vpichy budou méně bolestivé. Podobné zlepšení by se mohlo týkat i dalších chirurgických nástrojů.  

Urzoni mají velké drápy, které jim pomáhají šplhat vysoko do stromů. FOTO: Wikipedia

V případě jehel můžeme vyvinout tyto nástroje tak, aby do tkáně pronikaly snadno a snadno se také vyjímaly,“ přiblížil budoucí vývoj doktor Karp. „Nebo může naše práce přinést pokrok ve vývoji lékařských adheziv nové generace, které mohou nahradit různé spony nebo stehy. Nová adheziva by šetřila čas, a tak zabraňovala i případným komplikacím.“

Vědci analyzovali povrch ostnů pod mikroskopem a použili fluorescenční barvu, aby byly buněčné struktury lépe vidět. Pozorovali nepatrné háčky na černých konečcích ostnů. Jejich funkce zkoušeli na různých tkáních, a vytvořili dokonce i jejich repliku.

Jeoffrey Karp srovnával tyto ostny s vroubkovaným nožem: „Představte si krájení rajčat – je mnohem jednodušší krájet je vroubkovaným nožem, ten totiž dužinu rajčat příliš nepoškodí. A v našem výzkumu jsme zjistili, že podobně fungují i urzoní ostny.“

Vědci také zjistili, že urzonům háčky usnadňují práci až o 60-70 %. O tolik je totiž snadnější projít tkání ostny.

Setkání s nepřítelem

Souboj psa s urzonem nikdy nedopadne dobře. V dobrých rukou se z toho většina psů „vylíže“… Zdroj: Internet

Setká-li se urzon s nepřítelem, obrátí se k němu zády, vztyčí ocasní ostny a začne couvat. Když tato první fáze na nepřítele nezapůsobí, nastává fáze 2. 

Leguáni stříkající z očí krev. To je jeden z nejbizarnějších způsobů obrany

Ta je velmi bolestivá – zasáhne totiž protivníka svým ocasem, který je plný ostrých ostnů. Ty se snadno uvolní a zůstanou v ráně vězet – a to je začátek nepřítelova konce… V Americe bývají oběťmi psi, kteří urzona podceňují.

Tělo urzonů je pokryto dlouhými chlupy – hnědými s bílými konci. Svoji výzbroj nosí urzoni na svrchní části ocasu a také na hřbetě. Ostny jsou silné 1–5 milimetrů a s délkou 10 až 15 centimetrů vypadají impozantně - zvláště když je vystrašený urzon vztyčí -, ale dikobrazi, vzdálení afričtí příbuzní, je mají až třikrát delší. Ostny jsou duté. V minulosti tyto „jehly“ používaly indiánské ženy jako materiál na zdobení oděvů a dalších předmětů, zejména na výšivky. 

Úvodní foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Více se múžete dočíst v celém článku Tajemství urzona kanadského odhaleno. Pomůže vylepšit lékařské nástroje. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.Zanechat odpověď

Kolik je 14 + 4 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: