VIDEO: Bizarní tance lásky uprostřed pralesa. Barevné rajky předvádí neuvěřitelné figury

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Příroda

Oním rájem, kde tito vzácní tvorové žijí, jsou tropické deštné pralesy Papuy-Nové Guineje. Jejich krása učarovala Evropě až v 19. století. Do Evropy se začaly dovážet jejich kůže s prazvláštním opeřením. Ptáci z druhého konce světa jim připadali jako z ráje, a tak dostali název rajkovití (Paradisaea). Kromě peří se rajky vymykají ještě silným, drsným hlasem a čiperným chováním.

One man show

Neskutečně barevní a s pery fantazijních tvarů jsou jen samečci. Samičky nejsou tak nápadné. Vybavení samečků slouží jenom jediné věci – přilákat samičku a zplodit potomky. Představení, které při námluvách vzniká, je jedinečné a nenapodobitelné.

Při tanci se samci „naparují“, předvádějí svá peří, poskakují do rytmu, skáčou, vydávají zvláštní zvuky, předvádějí nejrozmanitější pózy. 

Podívejte se na video bizarního rajčího reje:

 

Zemský ráj to na pohled

Podobně jako jiná zvířata, která jsou něčím fascinující, i tito tvorové se stali předmětem lovu. Žádané jsou jejich nezvykle tvarovaná, pestře zbarvená pera s oslňujícím kovovým leskem. Tentokrát však neputují do západních zemí, ale zůstávají na ostrově – peří těchto ptáků je totiž nedílnou součástí ozdob domorodců při nejrůznějších slavnostech. Papuánští tanečníci se při slavnostních tancích snaží co nejvíce zaujmout – a k tomu jim slouží právě rajčí peří.

Čtěte náš speciál Michaela Fokta: SEX VE SVĚTĚ ZVÍŘAT

Největší takovou oslavou je Goroka Show – koná se od roku 1957. Každoročně se při zářijových oslavách předvádějí desítky tanečních skupin  Od padesátých let se z festivalu stala událost, která daleko přesahuje hrancie jednoho státu – každoročně kvůli ní na ostrov zavítají tisíce turistů.

Každý ozdobený tenečník se ale chlubí cizím, tedy vlastně rajčím peřím. Každý z tanečníků mívá na svém těle peří z více druhů rajek a několika desítek ptačích jedinců.Tehdy a nyní se však nároky domorodců nijak výrazně nezvýšily. Navíc – peří se dědí z generace na generaci jako šperky. Problémem jsou totiž turisté – ti si kupují peří na památku, navzdory tomu, že jeho vývoz je přísně zakázán…

 

Více se múžete dočíst v celém článku VIDEO: Bizarní tance lásky uprostřed pralesa. Barevné rajky předvádí neuvěřitelné figury. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.Zanechat odpověď

Kolik je 15 + 6 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: