Víte jak vznikl mramor a kde je vhodné ho použít?

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Mramor je jedním z těch přírodních materiálů, který působí na první pohled čistým a téměř bezchybným dojmem. Jeho využití je opravdu široké. Nejčastěji ho můžete nalézt na schodech, barových pultech, koupelnách, či chodbách, ale i náhrobcích a sochách. Je to tedy materiál, který se hodí jak do interiérů, tak na venkovní využití.

Kde však pátrat po počátcích používání mramoru v architektuře? Pokud se budeme pídit po vzniku termínu mramor, tak nás naše pátrání  zavede až do dob starověké antiky, kde měl mramor své výsadní postavení. Samotné slovo mramor vzniklo z řeckého slova “marmarein”. To se obvykle překládá jako “lesknout se” . Slovo se však dostalo do naší oblasti skrze latinské slovo “marmor”. Z latinského výrazu pouhou přesmyčkou dostaneme náš známý mramor.

Mramor je výrazem který označuje horniny, které vznikly rekrystalizací vápenců adolomitů. K přeměně docházelo za působení vysoké teploty a tlaku. Pravý mramor je většinou bílá hornina, ale díky příměsím se může zbarvovat i do jiných odstínů. V technické praxi ovšem znamená mramor jakoukoliv dobře opracovanou a leštěnou horninu.

Mramor se nejvíce využívá jako dekorativní materiál. Vyznačuje se tím, že na člověka působí uklidňujícím dojmem a zbaví vás stresů. Vztahuje se k moudrosti, lásce, snům, spiritualitě. Možná proto to byla nejčastěji používaná hornina antických sochařů. Obecně se předpokládá, že antické sochy měly vždy pouze bílou barvu horniny, z které byly vytvořené. Avšak během antiky bývaly sochy natřené barvou, která se ovšem během stovek let smyla. Nejznámější mramorovou sochou je bezesporu David od renesančního sochaře Michealangela. Tato majestátní socha měří přes 4 metry a její váha se pohybuje okolo 6 tun.

Pokud zabrousíme do běžného současného života, tak jak vlastně mramor využít? Jak bylo řečeno výše, tak mramor můžeme využít jak v interiéru tak v exteriéru.

 

Interiér

 

Exteriér

 

V každém kvalitním kamenictví se jistě můžete informovat na to, v jakém případě by bylo vhodné použít mramoru jako materiálu. Ale díky tomu, že je mramor vhodný téměř do každého prostoru, nemůžete s mramorem šlápnout vedle.Zanechat odpověď

Kolik je 7 + 13 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: