3 kvalitní editory pro vytváření webů pomocí HTML kódu

Diskuzní Fórum: CeskeForum
code-2434271_1280

Ačkoliv v dnešní době většina z nás volí jiné způsoby, jak vytvořit webové stránky, někdy se vyplatí udělat si je svépomocí. Zejména v případě, že máme velice specifické požadavky a hledání vhodné WordPress šablony by nám zabralo věčnost, tato cesta dává smysl.

Co pro to budeme potřebovat? Přinejmenším slušnou úroveň znalosti programovacího jazyka HTML a editor, v němž budeme psát náš kód. V následujících odstavcích si představíme pár kvalitních programů, které nám pro tento účel poslouží.

Notepad++

Kdo z nás by neznal Poznámkový blok, defaultní textový editor z operačního systému Windows, že? I v něm bychom dokázali naše webové stránky uklohnit. Nicméně existuje mnohem vymakanější alternativa – Notepad++.

Podobně jako u poznámkového bloku oceníme jeho rychlost. Spustí se během zlomku vteřiny. Přináší ovšem nespočet výhod. Mezi ty hlavní patří:

  • Zvýrazňování syntaxe: Prostě můžeme vidět barevně odlišené HTML tagy, atributy a běžný text.
  • Pluginy: I bez nich toho umí mnohem více než Poznámkový blok. Pomocí pluginů jednoduše doinstalujeme různé specifické funkce.
  • Záložky: Fungují podobně jako ty v prohlížečích. Pracujeme-li s větším množstvím souborů najednou, snadno tak mezi nimi zvládneme přepínat. A jakožto autor nejednoho webu mohu potvrdit, že v průběhu projektu se zpravidla pracuje se 3 – 10 otevřenými soubory.

Notepad++ můžeme stahovat pod licencí GPL, tedy zdarma.

Atom

Zatímco výše zmíněný HTML editor spustíme pouze pod operačním systémem Windows, Atom nám poběží také pod Linuxem nebo na Macu.

Snadno si ho přizpůsobíme našim potřebám. Můžeme instalovat doplňkové funkce a dokonce i vzhledy.

Pokud vytváříme stránky v teamu, oceníme další vychytávku. Lze totiž sdílet obrazovku s kolegy, přičemž není problém, aby více lidí najednou pracovalo na obsahu stejného souboru. Toho využijeme zejména v případě, že se potřebujeme o něčem poradit a chceme, aby nám někdo ukázal, jak má vypadat správné řešení.

Autoři uvolnili Atom pod licencí MIT, takže jej také využijeme zcela zdarma.

CoffeeCup

Tento HTML editor má za sebou slušnou historii. Autoři ho vyvíjí již od roku 1996.

Kromě možnosti vytvářet web přímo pomocí kódu obsahuje i vizuální editor. Umí tímto způsobem pracovat třeba i s Bootstrapem.

Měl-li bych zmínit jednu funkci, kterou se odlišuje od většiny ostatních editorů, uvedl bych knihovnu komponentů. Skoro všechny weby totiž používají nějaké společné prvky, například menu nebo zápatí. Ty si uložíme v této knihovně a znovu použijeme na dalších stránkách. Ušetříme tak hodně času.

CoffeeCup je k dispozici jak v bezplatné, tak v placené verzi.Zanechat odpověď

Kolik je 10 + 15 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: