Jak vybrat správný dron

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Dron nebo UAV (z anglického Unmanned Aerial Vehicle) je letadlo bez posádky, které se může ovládat na dálku, nebo pomocí naprogramovaných letových plánů a režimů. Bezpilotní letadla se používají v armádě, zemědělství, průmyslu, pro natáčení videí, filmů a stále více i jako hobby pro nadšence létání.

Běžné drone létají pomocí 4 rotorů se 4 vrtulemi, v tomto případě mluvíme o kvadrokoptérach. Pro stabilnější let a snímání země např. v zemědělství, průmyslu nebo ve filmové branži, si své uplatnění najdou 6-vrtulové (hexakoptéry) a 8-vrtulové drone (oktokoptéry). Záběry z takových dronů jsou stabilnější a v případě poruchy jednoho z rotorů, může dron bez problémů pokračovat v snímání země nebo bezpečně přistát.

S Drone si užijete pohled na krajinu z výšky byť každý den.https://static.datart.cz/dron-dji-mavic-mini-sedy/media_4008075.jpg?size=500

Dalším rozdílovým parametrem je přítomnost kamery. V naší nabídce najdete drone bez kamery a drone s kamerou. Dražší modely s kamerou umožňují sledovat online záběry z kamery na displeji vysílače nebo na smartphonu (funkce FPV).

Co je dobré všímat si před koupí Dron?

Pokud to s létáním, zda fotografováním nebo natáčením videa z výšek myslíte vážně, určitě se zaměřte na tyto nejdůležitější parametry:

ovládání
Dron víte ovládat speciálními vysílači s joysticky a dalšími tlačítky. U dražších modelů se můžeme setkat i s vysílači s dotykovým displejem. Mnoho dálkových ovladačů lze připojit k inteligentním telefonem nebo tabletem pomocí kabelu přibaleného při konkrétním modelu (micro USB, USB – C, Lightening).

Drone s FPV (z anglického First Person View – z pohledu první osoby) umožňují sledovat online záběry z kamery na displeji vysílače nebo na smartphonu. Takové modely mají v nabídce značky jako SYMA, YUENEEC a DJI.
dosah ovladače
Jde o podstatný parametr při výběru Dron. Dosah základních modelů ovládaných pouze přes bluetooth pomocí smartphonu a tabletu se pohybuje řádově v desítkách metrů. Mnohé drone komunikují přes Wi-Fi, tehdy dron odletí od ovladače i na několik 100 metrů. Např. značka DJI pro komunikaci ovladače s dronům nepoužívá běžnou Wi-Fi, ale technologii Light Bridge, se kterou je možné ovládat dron i na 3 – 5 km, bez oslabení nebo ztráty signálu, což při běžné Wi-Fi nebo bluetooth zaručeno není.
Délka letu
V Drone se používají baterie typu Li-Ion (lithium-iontový článek) a Li-Pol (lithium-polymerový článek) různé kvality a kapacity. Nejmenší a amatérské drone díky bateriím vydrží ve vzduchu 6 – 10 min. Dražší modely (Phantom nebo Mavic Pro a Mavic Pro 2 znacky DJI) s vyšší kapacitou, vydrží ve vzduchu mnohem déle od cca 16 minut až po 29 – 35 minut.

Vyberte si svého průvodce oblaky a zážitky z naší široké nabídky dronů.

kamera
Většina dronů je vybavena kamerami schopnými zaznamenat obraz z výšky v různé kvalitě od 640×480 Mpix přes full HD, až po rozlišení 4K, takže kvalita záznamů z dronů může být v rozmezí od výstupů pro amatérské fotografy, jak až po profesionálních filmařů.
Chcete-li dosáhnout co nejvyšší kvalitu filmových záběrů určitě sáhněte po modelech, které jsou vybaveny tříosý stabilizačním závěsem – gimbalom, díky kterému se může kamera automaticky vyvažovat nezávisle na náklonech drone a také tlumí vibrace.

přítomnost GPS
Tento důležitý parametr určuje lokalizaci drone k mapě terénu, tak udává informaci pilotovi o aktuální poloze Dron. Automatické gyroskopy jsou schopny udržet výšku, dron ale potřebuje i nástroje pro udržení místa v horizontální rovině, aby necestoval ve vzduchu i bez vašeho přičinění. Proto je vysoce ceněna přítomnost GPS čipu.
Pomůckou pro bezpečný let drone jsou i různé systémy založené na kamerách a sonarech, které najdou uplatnění i při ztrátě signálu – je dobré mít nastaveno, aby se dron vrátil na místo startu, pokud ztratí spojení.

 Zanechat odpověď

Kolik je 5 + 9 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: