Jaký je rozdíl mezi přídavnými světlomety a mlhovkami?

Diskuzní Fórum: CeskeForum
V dnešní společnosti, je život plný schůzek, aktivit, práce a odpovědnosti. Právě proto unavení řidiči mohou mít na konci dne problém s tím, jaká světla použít pro osvětlení vozovky, podle typu počasí.

Některé z typů světel do auta jsou vyhrazeny pro svícení v opravdu špatném počasí. V tomto článku se podíváme na přídavné světlomety a mlhová světla – rozdíly mezi nimi a možnosti, které nabízejí.

Mlhovky

Běžné světlomety mohou odrážet od mlhy, sněhu nebo prachových částic ve vzduchu. To následně zapříčiňuje možné oslnění řidiče, kteří tak nevidí pořádně na vozovku. Mlhovky jak jejich název napovídá, byly vyvinuty pro použití v husté mlze. Mohou být samozřejmě použity také v dalších situacích, kde je výrazně omezena viditelnost. Mlhové světlomety jsou zcela odděleny od běžných světlometů.

Způsob svícení mlhovek

Mlhové světlomety vyzařují světlo v úzkém paprsku. Paprsek je plochý a široký a proto se také mlhovky umísťují do spodní části nárazníku auta. Jsou určeny k tomu, aby svítili přímo na povrch vozovky a podsvěcovaly mlhu.  Bez použití mlhovek mohou řidiči jednoduše přehlédnout zvíře či větve ležící na zemi.

Přední a zadní mlhová světla

Auta jsou obvykle vybaveny jak předními tak zadními mlhovkami. O funkci předních mlhovek jsme již hovořili. Zadní mlhovka je většinou instalována na samostatný okruh než další světla v autě. Slouží k tomu, aby upozornila řidiče za Vámi na Vaši přítomnost.

Barva mlhových světel

Mlhovky instalované vepředu jsou většinou bílé, i když mohou být i modré či žluté. Zadní mlhovka je vždy červená.

Omezení používání mlhovek

Mlhová světla jsou tak silná, že ve většině zemí je zakázáno jejich používání při dobré viditelnosti. Jsou-li používány za běžných podmínek, mohou oslnit protijedoucí řidiče, což může způsobit nehodu.

přídavné světlomety - autoelektrik.cz

Přídavné světlomety

Tento typ světel je ještě silnější než mlhovky. Mají úzký rovný paprsek a instalují se převážně do přední části vozu. Nejčastěji jde o SUV, pick-up či jiná větší auta. Barva těchto světel je vždy bílá, neboť tato barva je lépe vidět než žlutá či červená.

Použití přídavných světlometů

Přídavné světlomety lze zapnout ještě navíc ke klasickým dálkovým světlům. Mnozí řidiči je používají v terénu a ve větší tmě, na opuštěných vozovkách aby si dobře osvětlili. Světla jsou navržena tak, aby svítila opravdu hodně dopředu.

Omezení používání přídavných světlometů

Měly by být používány pouze s již zapnutými dálkovými světly. Jelikož jsou opravdu vysoce výkonné, neměly by se používat na frekventovaných silnicích či při kontaktu s jiným protijedoucím autem. Opět by mohlo oslnění způsobit rozptýlení řidiče a následně nehodu.

Další typy osvětlení osobních i nákladních vozidel najdete v našem e-shopu: www.autoelektrik.cz.

 Zanechat odpověď

Kolik je 10 + 15 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: