Kam s cennostmi? Box v bance nebo trezor?

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Jak ochránit cennosti jako je zlato, hotovost anebo třeba akcie je otázka, kterou si zákonitě položí každý, kdo disponuje takovýmto majetkem. Investice do drahých kovů nebo cenných papírů s sebou totiž nese problém jejich bezpečného uložení. Skutečnou ochranu cenností před zloději přitom poskytuje v podstatě pouze kvalitní trezor nebo pronajímatelná schránka (box) v některé z bank. Zakopat poklad v lese nebo jej schovat do slamníku je samozřejmě riskantní. Takže jak se rozhodnout? Pořídit si vlastní trezor nebo zajít do banky a požádat o pronájem bankovní schránky?

Tresorag.cz - trezor

Tresorag.cz – trezor

Bankovní schránka

Pronájem bankovní schránky nabízí řada bankovních institucí v České republice. Nicméně budete-li si chtít schránku v bance pronajmout, můžete narazit. Boxy v bankách jsou totiž v současnosti většinou plné a mnoho bank už vede pro zájemce dokonce pořadníky. Ukládání cenností do bankovních schránek má své nevýhody i přes relativně nízkou cenu pronájmu schránky: kapacita schránky nemusí být dostačující, banky nenesou žádnou odpovědnost za poškození jejich obsahu, neručí za stálost klimatických podmínek a magnetického pole, dále za války a revoluce, za epidemie nebo za selhání bezpečnostní technologie. Proto se také často na bankovní schránky nevztahuje žádné pojištění (to je však možno sjednat individuálně, v některých případech do výše 800 tisíc korun). Další nevýhodou pronajatého boxu je navíc skutečnost, že banky zavírají své dveře v pátek odpoledne a otevírají je až v pondělí ráno – ke svým cennostem se tak zkrátka nemusíte dostat více jak několik dní.

Trezor

U koupě trezoru se jedná vždy o vyšší počáteční investici, nicméně je třeba si úvědomit, že trezor se pořizuje na mnoho let. Rozpočítá-li se cena trezoru tedy například do následujících 15 let, pak se nejedná o příliš vysokou částku. Navíc vlastní trezor poskytuje svému majiteli komfort většího vnitřního úložného prostoru, který si při výběru trezoru sám definoval. Cennosti uložené v trezoru jsou přitom svému majiteli neustále k dispozici, což může hrát svou roli v případě velkých ekonomických otřesů. Například v případě krachu banky se k cennostem uloženým v bankovní schránce jejich majitel může dostat velmi obtížně. Aby byly nicméně peníze ve vašem trezoru bezpečně ochráněny, je třeba dbát několika zásad: vždy si vybírat trezor od renomovaného výrobce nebo prodejce (je třeba se zaměřit na to, jak dlouho působí firma na trhu, jaké má reference, jak vypadají její prodejní prostory a webové stránky), trezor musí být certifikován v příslušné bezpečnostní třídě, obsah trezoru pojistit na příslušnou částku, dále by měl být trezor odborně přikotven do podlahy nebo do zdi a ochranu, kterou trezor nabízí zkombinovat s dalším zabezpečením, jako je například elektronické zabezpečení místnosti nebo bezpečnostní dveře a fólie na oknech. V případě, že jsou tyto zásady dodrženy, může si být majitel cenností jistý, že pro jejich zabezpečení udělal maximum a zároveň si může užívat komfortu, který mu vlastní trezor poskytuje.Zanechat odpověď

Kolik je 7 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: