Karlín – čtvrť s novými byty

Diskuzní Fórum: CeskeForum
První obec povýšená na předměstí Prahy – Karlín

Historie Karlína není ve srovnání s ostatními příměstskými obcemi Prahy nikterak dlouhá – založen byl roku 1817. Nicméně se stal první příměstskou obcí, která byla oficiálně na předměstí Prahy povýšena. Po zbourání městských hradeb v 70. letech 19. století patřily pozemky v dnešním Karlíně k nejlevnějším, a tak zde velmi rychle vyrostla řada průmyslových závodů a obytných domů. Součástí Velké Prahy se stal až v roce 1922. Obývat či vlastnit byt v Karlíně v té době tedy nebylo nic mimořádného.

Karlín má černou duši

Svoji specifickou atmosféru továrenské čtvrti si Karlín zachoval i po celou éru socialismu a ještě i v 90. letech 20. století, kdy zpíval Ivan Hlas, že „Karlín má černou duši“ a že „vzduch chutná jak rtuť“. Svoji podobu začal Karlín výrazněji měnit až po ničivé povodni v roce 2002, která čtvrť zcela zatopila a zdevastovala řadu domů, které musely být zbourány. Paradoxně až živelní pohroma urychlila rozhodnutí postavit v Praze 8 nové nadstandardní byty. A jelikož město Praha investovalo nemalé prostředky do protipovodňových opatření, bylo možné začít stavět nové luxusní byty s výhledem na Vltavu přímo na nábřeží.

Dynamicky se rozvíjející čtvrť

Poté co Karlín zavedl nové změny v dopravě, stal se z této perspektivní městské čtvrti vzor v rezidenčním bydlení pro celou metropoli. Pěší, cyklistická i automobilová doprava jsou si na karlínských komunikacích zcela rovny, aniž by jedna druhou omezovala. Karlínem prochází trasa B (stanice Křižíkova a Invalidovna) a trasa C (stanice Florenc) pražského metra a tramvajové linky 8, 24 a 52. Karlín se tak stal vyhledávanou rezidenční čtvrtí, jejíž velkou devizou je výhodná poloha, dostupnost, občanská vybavenost, veřejný prostor rozšiřující se o plochy určené ke sportování a relaxaci.

Karlín − kdysi průmyslová čtvrť na periferii Prahy, dnes rychle se rozvíjející součást jejího širšího centra, ve kterém vyrůstají novostavby s luxusními byty na břehu Vltavy.Zanechat odpověď

Kolik je 11 + 12 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: