Krvavé a úžasné: Tak vypadá operace mozku v přímém přenosu

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Věda a poznání

Lékaři z vyhlášené americké nemocnice Houston Memorial se minulý týden rozhodli, že světu přiblíží, jak vypadá jejich práce. Po celou dobu operace mozku posílali na Twitter zprávy, v nichž informovali, co právě dělají. Současně rozesílali stejnou sítí fotografie, video a až minutové komentáře. Jedinečnou podívanou si nenechalo ujít přes 14 milionů diváků. 

Hlavní hvězdou večera byl chirurg Dr. Dong Kim, který provedl na 21leté pacientce odstranění nádoru z pravé poloviny mozku. U nás jméno tohoto lékaře není tak známé, ale v USA je celebritou – něco jako reálný doktor Sova. Například vloni byl součástí týmu, který zachraňoval život kongresmany Gabriele Giffordsové poté, co byla postřelena atentátníkem. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takhle se nádor postupně objevoval před chirurgy… 

Aby se lidé nebáli vlastní operace

Lékařský tým provedl tento zákrok před internetovou veřejností zejména kvůli propagaci. Dr. Kim napsal, že lékařské sály jsou dnes otevřené jen pro uzavřenou elitní skupinu lidí – ale, co se tam děje, by zajímalo každého. Už jen proto, že většina z nás někdy nějaký zákrok podstoupí, ale přitom nemá šanci operaci na vlastní oči vidět. Houston Memorial je nemocnice vybavená tím nejmodernějším dostupným zařízením, takže pro diváky to měl podobný zážitek, jako když sledují „procedurální kriminálky“ – jen tohle bylo zcela opravdové. 

Každý, kdo chtěl operaci sledovat, byl dopředu varován, že to bude značně krvavá podívaná, a pokud se mu udělá špatně, musí nést následky sám. Lékaři také doporučovali, aby se monitory nedívaly malé děti.  

Podívejte se, jak operace vypadala:

Celá operace trvala asi čtyři hodiny (od okamžiku, kdy byla pacientce podána anestezie), o jejím průběhu diváky o monitorů informoval další špičkový neurochirurg, Dr. Scott Shepard. 

Dr. Kim otevřel otvor o velikosti asi pět krát pět centimetrů na straně pacientčiny lebky, a na 90 minut tak odhalil mozek nejen svým nástrojů, ale také lidem, kteří chtěli vědět, jak taková operace vypadá. 

Lékařům výrazně pomáhala mapa mozku jejich pacientky získaná metodou pomocí metody magnetické rezonance. Dr. Kima tato mapa vedla podobně jako GPS řidiče při jízdě městem.  

Ti, co operaci sledovali, říkali, že nejhorší okamžiky představovala doba, kdy pila rozřezávala lebeční kost. Ječivý zvuk a blízkost citlivé mozkové tkáně nedělala dobře spoustě diváků. 

 

Během operace nedošlo k žádným větším problémům – vše probíhalo tak, jak měli neurochirurgové naplánováno. 

 

Více se múžete dočíst v celém článku Krvavé a úžasné: Tak vypadá operace mozku v přímém přenosu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Zanechat odpověď

Kolik je 9 + 11 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: