Led v Severním ledovém oceánu letos tál nejrychleji v dějinách

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Věda a poznání

Arktický led tak pokrývá menší oblast než v dosud rekordním roce 2007, přestože letos byly teploty v polární oblasti nižší než před pěti lety.

Podle satelitních snímků pořízených v neděli pokrývá led v okolí severního pólu 4,1 milionu čtverečních kilometrů oceánu. To je o 70 000 čtverečních kilometrů méně než v roce 2007. Rozloha zamrzlé plochy se během letošní sezony patrně ještě zmenší, protože podle vědců pokračuje obvykle tání až do poloviny září.

Kam mizí led?

Pět let starý rekord v tání arktického ledu padl, přestože je letos v severní polární oblasti chladněji než v roce 2007. „V roce 2007 bylo ve skutečnosti mnohem tepleji (než letos),“ řekl Joey Comiso z NASA. Za rekordní pokles rozlohy zamrzlého moře podle něj může dlouhodobý trend v narušování základní vrstvy ledu, která se během polární zimy obnovuje jen pomalu. „Ztrácíme silnou část ledové pokrývky. A když tuto část ztratíte, zbytek ledu bude přes léto mnohem zranitelnější,“ vysvětlil.

 

Více se múžete dočíst v celém článku Led v Severním ledovém oceánu letos tál nejrychleji v dějinách. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Zanechat odpověď

Kolik je 9 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: