Levný a ekologický způsob ohřevu TUV

Diskuzní Fórum: CeskeForum




Je několik způsobů ohřevu teplé užitkové vody. Máme dva zastaralé způsoby jak teplou vodu ohřát. Je to ohřev za pomocí elektřiny (bojler) a nebo také pomocí plynu (karma). V době zvyšujících se cen elektřiny i plynu jsou tyto dvě možnosti zcela nevýhodné. Ta nejekonomičtější a nejekologičtější varianta je solární ohřev vody. Už stačí vybrat a zakoupit některý ze solárních systémů a pak již vše ponechat na matce přírodě a jejích fyzikálních zákonech.

A co jsou to solární systémy? Solární systém je soustava komponentů, která zajišťuje ohřev a skladování TUV. Součástí každého z těchto solárních systémů jsou vždy solární panely, smaltovaný zásobník různých velikostí (160 – 300 litrů) a čerpadlová skupina s řídící jednotkou.

V čem mohou být jednotlivé solární sety odlišné? Běžné solární sety se skládají pouze z čerpadlové skupiny s řídící jednotkou, smaltovaného zásobníku o objemu 160 – 300 litrů (jehož součástí může být i čerpadlová integrovaná jednotka a pak již není potřeba čerpadlová jednotka samostatná) a solárního kolektoru. O něco málo dražší solární sety jsou navíc doplněny o kondenzační kotel, který slouží k vytápění s možností připojení nepřímotopného zásobníku teplé užitkové vody. Ta úplně nejdražší varianta jsou pak solární sety s akumulační nádrží. Součástí těchto solárních setů již není smaltovaný zásobník, ale akumulační nádrž. Výhodou této akumulační nádrže je, že Vám nejen uskladní teplou užitkovou vodu, ale díky své velké kapacitě dokáže vytopit celý Váš rodinný dům.

Na co je potřeba si dát pozor při výběru solárního systému? Je to výběr vhodného solárního panelu. Solární panel, jinak také nazýván kolektor je jedna z nedůležitějších součástí solárního systému. Existují 2 typy solárních kolektorů: ploché solární kolektory a trubicové vakuové solární kolektory. A jaký je mezi nimi rozdíl? To je vcelku jednoduché. Trubicové vakuové solární panely jsou nástupcem těch plochých. Jsou sice o maličko dražší, ale jejich výhřevnost je mnohonásobně vyšší.

Instalace není příliš složitá, ale také ne úplně jednoduchá. Proto je vhodné montáž přenechat specializovaným firmám, které Vám nejen solární systém namontují, ale i naučí Vás jak s tímto systémem pracovat.



Zanechat odpověď

Kolik je 6 + 15 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: