Lyžujeme na kolečkách

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Chcete-li v jakémkoli sportu dosáhnout stále lepších výsledků, je třeba věnovat se celoroční přípravě. V případě běžeckého lyžování je třeba se zabývat také letní přípravou po skončení sezóny. Většina sportovců používá obecné a speciální tréninkové prostředky. Ze začátku přípravy převládají spíš ty obecné, které zdokonalují vytrvalost, rychlost, rozvíjí obratnost a sílu. Těch speciálních je zprvu méně. V průběhu přípravy se však složení tréninků mění ve prospěch speciálních tréninkových prostředků.

Chcete-li trénovat běžecké lyžování, zvolte kolečkové lyže. Kolečkových lyží existuje velké množství typů, je dobré vědět, na které parametry je třeba se při výběru zaměřit. Délka lyže souvisí především s ovladatelností lyže a schopností držet požadovaný směr jízdy. Z tohoto ohledu jsou kratší lyže mnohem lépe ovladatelné, je však třeba dodržet minimální délku 51 cm podle FIS. Na co byste se měli také zaměřit, je určitě materiál kolečkové lyže. Nejčastěji se setkáte se slitinami hliníku a kompozitních materiálů. Lamináty a karbon snižují hmotnost lyže a výrazně zlepšují také její pružnost, takže jízda potom více připomíná jízdu na sněhu. Podle stylu jízdy se potom vybírá i tvar lyže, na skate se často využívá snížená konstrukce lyže, která zajistí vyšší stabilitu, zároveň však sníží maximální úhel naklopení při odrazu. Chcete-li si pořídit kolečkové lyže na klasiku a nevíte si rady s výběrem, podívejte se na nezávislý test kolečkových lyží.

Od jízdy na kolečkových lyžích během letní přípravy nejčastěji lyžaři očekávají zdokonalení techniky běhu a rozvoj jejich pohybových schopností, které jsou charakteristické pro běh na lyžích, především silové vytrvalosti. Vzhledem ke klimatickým podmínkám je téměř nutností pro každého běžeckého lyžaře používat kolečkové lyže jako součást speciálního tréninku. Vzhledem k tomu, že po většinu roku u nás není sníh, je třeba jízdu na sněhu trénovat alespoň na kolečkách nebo vyjet do zahraničí a trénovat běžkování třeba na ledovci.Zanechat odpověď

Kolik je 4 + 13 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: