Náhradní díly Škoda i Volkswagen jsou mezi zloději žádané

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Jedná se o velmi oblíbené značky vozů na našem trhu a není se proto čemu divit, že se poměrně často tyto vozy odcizují. Na úvod by bylo vhodné začít pozitivní zprávou. Počet krádeží vozidel a také motocyklů se na území České republiky postupně snižuje. Ve srovnání s rokem 2014 je zde pokles o zhruba 30 %, i za situace, kdy počet registrovaných vozidel v České republice stále roste a minulý rok se dostal nad hranici 7 milionů.

Mezi zloději nejvíce oblíbená auta pro přivlastnění patřily v roce 2015 značky Škoda a Volkswagen. Není to nic překvapivého. Mezi vozidly, které v České republice provozují řidiči, tvoří Škoda a Volkswagen největší podíl. Důvodem orientace zlodějů po náhradních dílech Škoda je vysoká poptávka po těchto dílech. To samé platí i pro náhradní díly Volkswagen. V případě náhradních dílů Volkswagen se krádeže meziročně zvýšily zhruba o 100 kusů, počet ukradených automobilů Škoda naopak poměrně strmě klesl.V roce 2014 jich bylo odcizeno něco málo přes 4 000, zatímco v roce 2015 počet odcizených vozidel klesl na necelých 3 000 kusů.

Ministerstvo vnitra České republiky uveřejnilo dokument, který obsahuje mimo jiné počet vozidel Škoda odcizených na území České republiky za rok 2015 podle jednotlivých modelů. Nejčastěji kradenými modely značky Škoda jsou zejména Octavia, kdy v tomto případě počet odcizených Octavií činí přes 1 600 kusů. Octavie dále následují modely Fabia, Felicia, Superb a Roomster. Navíc se začíná mezi zloději stávat oblíbeným i model Rapid. V jeho případě se zatím jedná o pouhých 49 odcizených automobilů. Zloději nenechají na pokoji ani modely Yeti, jichž se postrádá 39 kusů. Na konci řetězce jsou modely Škoda 120, Favorit, 105 a 110. Poslední místo zastává Škoda Forman, jehož postrádají majitelé ve 4 případech.

Které kraje jsou zloději nejvíce okupovány?

Praha jednoznačně vede. 1/3 odcizených vozidel na území České republiky byla ukradena v roce 2015 právě v Praze. To činí cca 2 300 vozidel. Četné krádeže jsou také ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nutno zmínit, že se meziroční počet krádeží snižuje. Mezi hlavní příčiny mohou patřit například policejní razie při rozkrývání organizovaných skupin zlodějů aut a také policejně-dopravní akce, ve kterých se policisté soustředí na kontrolu dokladů vozidel i řidičů a spolujezdců.

Policistům však nedá spát objasňování krádeží aut, protože jde o vysoce rozšířený trestný čin na území České republiky. Objasnit krádež vozidla se podaří pouze ve 20 % případů, u motocyklů je procento objasnění o něco málo vyšší, objasnit krádež se podaří ve 23 % případů.

V případě objasňování krádeží věcí z aut je policie zoufalá. V tomto případě se policistům podaří objasnit pouhých 9 % krádeží. O něco lépe jsou na tom krádeže autodílů. Mezi zloději vyhledávané autodíly patří bezesporu autorádia, kola hliníková kola včetně pneumatik, airbagy nebo také xenonové světlomety.

Čím tedy zabezpečit svůj vůz proti krádeži?

Kdo nic nemá, tomu nic nevezmou. Místo Octavie si pořiďte koloběžku. To jsou „rady k nezaplacení“. Pokud jednoduše chcete Škodu či Volkswagen, tak si prostě Škodu koupíte bez debat. Oproti řidičům ze západní Evropy nemáme ve zvyku sjednávat si pojištění proti odcizení vozidla. Proto je důležité myslet alespoň na nějaké zabezpečení vozidla, pro jistotu. Může to být například zamykací páka na volant, pedály, zamykání řadicí páky, imobilizér a další. Systém umí signalizovat vniknutí do automobilu vám i bezpečnostní agentuře či policii. Nebo si můžete pořídit alarm s GPS systémem, který lokalizuje váš vůz přesně a vy tak budete mít přehled o tom, kde se zloděj s automobilem pohybuje. Prevence vám ušetří mnoho starostí a financí.Zanechat odpověď

Kolik je 3 + 4 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: