Pojďte s námi za architekturou: vilová osada Baba

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Architektura

Konec 20. let 20. století přál v celé Evropě novým architektonickým projektům. Z potřeby praktického a zároveň estetického a dokonale funkčního bydlení vyrostl nový směr nazvaný podle svého určení – funkcionalismus. Architekti byli nadšeni moderními materiály i stavebními technikami. Na západ od našich hranic se rodila nejen jednotlivá smělá stavitelská díla, ale rozvíjel se i urbanismus. V Německu, Rakousku a Švýcarsku se pořádaly výstavy nových forem bydlení. U nás se o tuto architektonickou aktivitu zajímal Svaz československého díla a prezentoval své nové projekty na výstavě soudobé kultury v Brně roku 1928.

Hned po jejím skončení se významní funkcionalističtí architekti v čele s Pavlem Janákem rozhodli zorganizovat podobnou akci v Praze. Nejprve museli nalézt vhodný pozemek. Protože chtěli vybudovat nejen soubor moderních vil, ale šlo jim i o pohodlné bydlení na vyvýšeném místě s krásnými rozhledy, vybrali si svah určený pro bytovou výstavbu Na Babě v Praze 6 (tehdy to byla Praha XIX). Po špatných zkušenostech s nedostatkem peněz se domluvili, že stavbu budou financovat výhradně jednotliví soukromí stavebníci. Ti byli také členy Svazu československého díla.

POKUD MÁTE RÁDI ČESKOU ARCHITEKTURU, DOPORUČUJEME TAKÉ TYTO ČLÁNKY:

Více se múžete dočíst v celém článku Pojďte s námi za architekturou: vilová osada Baba. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Zanechat odpověď

Kolik je 2 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: