Poradíme jak vybrat mobilní telefon

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Cena chytrých telefonů klesá a jejich uživatelů stále přibývá. Před výběrem telefonu je dobré si ujasnit, k jakým účelům ho plánujete nejčastěji používat.

Základní telefony

Pokud chcete telefon hlavně na volání a psaní SMS, nemá příliš smysl utrácet za funkce jako rychlý internet, fotoaparát a GPS navigace.

Chytré telefony

Chytré telefony umožňují brouzdat po internetu, vyřizovat e-maily, fotografovat a natáčet videa, poslouchat hudbu nebo navigovat pomocí GPS. K tomu přičtěme možnost stahovat do nich všemožné aplikace, které jejich možnosti dále rozšiřují.

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr chytrého telefonu je pochopitelně částka, kterou jste ochotni utratit. Ceny výrazně liší, nejlevnější seženete za pár tisícikorun, luxusní však může vyjít i na více než dvacet tisíc.

Funkčnost chytrých telefonů podstatně rozšiřují aplikace. Vývoj aplikací pro mobilní telefony hodně pokročil a a možnost rozšiřovat funkcionalitu instalací aplikací a her je jednou z hlavních předností chytrých telefonů. Aplikace nabízejí uživatelům zábavu, poučení a jsou také nástrojem online marketingu.

V následujícím textu se blíže podíváme na nejdůležitější charakteristiky chytrých telefonů, na které je vhodné se při rozhodování zaměřit.

Velikost a rozlišení displeje

Levné smartphony mají obvykle poměrně malé displeje a nejsou tak příliš vhodné pro časté brouzdání po internetu. Pokud chcete často surfovat, sledovat videa nebo třeba číst elektronické knihy, zvažte modely s úhlopříčkou větší než 4 palce.

Fotoaparát s bleskem

Fotoaparát a videokamera jsou běžnou výbavou nejen chytrých telefonů. Řada modelů je osazena také přední kamerou s nižším rozlišením pro videohovory, například přes Skype. Pokud chcete alespoň občas pořizovat fotografie, sáhněte po přístroji s minimálně 4 až 5 megapixely.

Výkon procesoru

Procesor je srdcem a mozkem chytrého telefonu. Výkonný procesor znamená větší rychlost a plynulejší reakce telefonu, a to jak při běžných úkonech, tak zejména při používání náročnějších aplikací a hraní her nebo pokud je spuštěno více aplikací současně.

Vnitřní paměť

Velkou roli pochopitelně hraje i kapacita vnitřní paměti využitelná pro instalaci aplikací a skladování multimédií. I tentokrát platí „čím více tím lépe“ – zvláště pokud chcete hodně fotit, natáčet či sledovat videa a hrát hry. Pokud se dá do telefonu strčit externí paměťová karta, je to ještě lepší.

Výdrž baterie

Smartphony jsou velkými žrouty energie, za což mohou zvláště jejich rychlé procesory, velké displeje s vysokým rozlišením nebo časté připojování k mobilnímu internetu. Pokud vám na výdrži baterie záleží, nahlédněte do výsledků našich testů, v rámci kterých zjišťujeme provozní dobu telefonů v režimu stand-by, při nepřetržitém hovoru, surfování po internetu, poslechu hudby nebo navigaci.

Dotykový displej, nebo klávesnice?

Apple svým iPhonem předurčil způsob ovládání chytrých telefonů – skoro žádná tlačítka, dotykový displej, kde se objevují virtuální klávesy tam, kde je autor programu chce mít. Je to velmi praktické a intuitivní, ale pokud chcete hodně psát, možná zvažte, zda nesáhnout po telefonu s klávesnicí.

Operační systém

Od volby operačního systému se odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací. V současné době trhu vládnou především dva systémy – iOS od Applu a Android od Googlu.

Zanechat odpověď

Kolik je 4 + 7 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: