Řecká Kréta

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Pátý nejrozlehlejší ostrov Středozemního moře a největší z ostrovů Řecka se rozkládá na ploše 8.336 čtverečních kilometrů. Ostrov měří 260 km od východu k západu. Její šíře se pohybuje od asi 60 km v nejširší části a jen něco málo přes 10 km v místě nejužším. Pobřeží Kréty má na délku 1.050 km. Ze severu je ostrov omýván Krétským mořem, z jihu mořem Libyjským. Ostrov je charakteristický obrovským pohořím, které udává ráz Kréty. Nejvyšším vrcholem je Mt. Psiloreiti s výškou 2.456 metrů v pohoří Idi. I další vrcholy mají značnou výšku.

Trvale bydlí na ostrově přes půl milionu obyvatel. Téměř polovina z nich má trvalé bydliště v největších městech. V současnosti je hlavním městem ostrova Iraklio. Nebylo tomu tak ale vždy. V minulosti byla hlavním městem Chania. Obě města mají mezinárodní letiště.

Ostrované jsou bezesporu hrdí a přátelští lidé. Nikam nespěchají a patří k nejdéle žijícím lidem světa. Vděčí za to hlavně olivovému oleji, kterého jsou největšími spotřebiteli na planetě. S olivovým olejem se v nejrůznějších formách turisté střetávají po celou dobu pobytu. Dokonce i místní cukrovinky bývají především ztužený olivový olej v kombinaci s cukrem.

Krétu je možné rozdělit na 4 kraje. Jsou jimi západní Chania, následuje Rhetymno, Iraklio a na konec Lassithi. Hlavními městy jsou Chania se 60 tisíci obyvateli, Heraklion s více než 120 tisíci obyvatel, Rhetymno asi 25.000 obyvatel a nejmenší Agios Nikolaos (7.000 obyvatel). Z perspektivy návštěvníků Kréty je ovšem vhodnější dělit ostrov pouze na tři oblasti. Jsou jimi východní, střední a západní Kréta. Cestovní kanceláře pak Krétu obvykle dále dělí na jižní a severní pobřeží.

Severní pobřeží

Krétská severní část je významně ovlivňována turistikou. Letoviska se nacházejí rozprostřena od východu k západu. Prázdninová střediska podél pobřeží propojuje hlavní silnice. Té se někdy říká Krétská dálnice. Krétské moře je klidnější. Je obvykle teplejší a pláže klesají do vody jen pozvolna. Tento region je tak vhodný k rodinné dovolené a dobře se tu budou cítit i horší plavci. K tomu všemu je moře ve zdejších zálivech téměř bez vln. Návštěvníci Kréty si tu mohou připadat jako na koupališti.

Jih ostrova Kréta

Jižní pobřeží turistika ovlivňuje pouze málo. Turisty tady neobtěžují diskotéky a zástupy dalších lidí. Dovolená je tu klidná a pohodová.. Moře podél jižního pobřeží bývá studenější a poměrně často zde fouká. Na moři se v některých místech vyskytují silné proudy. Místa ke koupání se prudce sklánějí do hloubky. Jih ostrova není moc vhodný pro méně zdatné plavce. Nejsou tu k dispozici ani aquaparky. Zase je tady moře vhodnější pro potápěče.

Východní Kréta

Východní část Kréty se rozprostírá od východu kraje Heraklion přes celé Lassithi. Lassithi je mimochodem nejsušší částí Kréty. I přesto se tady daří olivovým keřům. Ráz krajiny diktuje relativně nízké, zato však drsné horstvo Tripti. Východní část ostrova je místem protikladů. Lidnaté turistické regiony severní části přecházejí v klidné, téměř opuštěné vesničky na jižním a východním pobřeží. Vnitrozemí se specializuje převážně na zemědělství. Ve srovnání se západní částí Kréty je poměrně chudé.

Okolí hlavního města Ágios Nikólaos je častým a populárním cílem pořadatelů zájezdů. V okolí letovisko Stalida mají turisté spousta noční zábavy. K návštěvě zvou tradiční vesničky a leží tady také oblíbená pláž s palmami Vai.

Střed Kréty

Nejvíce turistů míří právě do těchto míst. A to buď přímo do hlavního města Heraklionu, nebo do některého z prázdninových středisek na severním pobřeží. Těch je zde skutečně spousta. Není bez zajímavosti, že přibližně 50% veškerých ubytovacích kapacit na ostrově se nachází v tomto regionu. Středu ostrova dominuje pohoří Ida. To lze přeložit Bílé hory. Z východu sem zasahuje pohoří Dikti. Na jihu leží planina Messara. Ta je jedním z nejúrodnějších míst Kréty. Díky čemuž se střední Kréta stala hlavním centrem zemědělství.

V této oblasti je k nalezení spousta významných archeologických památek. Nejznámějším je bezpochyby palác Knossos v blízkosti Heraklionu. Kromě oblíbených letovisek a kvalitních pláží je tato krétská oblast vyhledávaná i kvůli možnosti poznávání Kréty. Ze zdejších prázdninových středisek je to jen kousek do větších měst Rhetymnon a Heraklion. Dá se do nich pohodlně dopravit autobusem či lodí. Zapůjčený automobil pak přibližuje celou Krétu.

Západní Kréta

Západní region je nejzelenější a nejhornatější částí ostrova. Krajině vévodí majestátné Bílé hory (v překladu Lefka Ori). Jejich výška dosahuje 2.500 m.n.m.. Hory strmě klesají k Libyjskému moři a nacházejí se tady mnohé soutěsky a kaňony. Nejznámější z nich je soutěska Samaria. Ta je nejhlubší a zároveň druhá nejdelší soutěska v Evropě.

Západní Kréta je vcelku úrodná. Pěstují zde množství oliv a citrusových plodů. Severní pobřeží skýtá množství vynikajících pláží a turistických cílů. Nachází se tu i dvě nejkrásnější města ostrova Rhetymnon a Chania.

Zanechat odpověď

Kolik je 8 + 15 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: