Řecko coby místo pro dovolenou

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Řecko bývá označováno jako kolébka evropské civilizace a také centrum vzdělanosti. Odkaz dávné řecké společnosti je stále živý. Na území Řecka se totiž dochovalo množství unikátních památek na časy dávno minulé. Právě tyto památky, ale i jedinečná příroda a slunečné klima vábí do země na jihu Evropy každoročně spoustu turistů ze všech koutů Země.

Řecko, rozkládající se na jihu Balkánského poloostrova zaujímá rozlohu více než 135 tisíc kilometrů čtverečních. K Řecku patří nejen poloostrov Peloponés, ale také přes 3 tisícovky ostrovů a ostrůvků. Ty se nacházejí v Egejském, Jónském, Krétském a konečně Středozemním moři. Největší z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Evia. Východní část Řecka se může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží na Evropském kontinentu. Jeho celková délka je totiž asi 15 tisíc km.

Řecko hraničí s několika státy. Na severozápadě s Albánií, na severu s Makedonií a Bulharskem. Ve své východní části sdílí hranice s Tureckou republikou. Řecko má povětšinou hornatý povrch. Území je z velké části pokryto vápencovým pohořím jménem Helenidy. Na severovýchodě Řecka se zvedají hraniční hory Rodopy. Toto pohoří zasahuje až na území Bulharska. Směrem z Makedonie a Albánie se táhne pohoří Pindos. To je ve skutečnosti výběžkem Dinárských Alp. V centrální části Řecka je k nalezení Thessalská nížina. Ta se táhne od trojmezí Řecka, Bulharska a Albánie až k Pagasetickému zálivu. U východního pobřeží Řecka se nachází další horské pásmo s dominantní horou Olymp. Hornaté jsou i některé řecké ostrovy, jako kupříkladu Kréta, Rhodos nebo Karpathos.

V Řecku panuje subtropické podnebí. To je pro tuto část Středozemního moře charakteristické. Jen na severu země se lze zažít chladné a tuhé zimy. V ostatních částech Řecka bývají zimy spíše mírné. Naopak léta jsou standardně suchá a horká. V průběhu léta, kdy tu vrcholí hlavní turistická sezóna, vysušují zemi větry od afrického kontinentu. Často se stává, že zde teploty šplhají přes 40 stupňů Celsia.

V Řecku v současnosti žije více než 11 miliónů lidí. Z toho cca. 4 miliony bydlí v Athénách, řeckém hlavním městě. Druhým největším městem je Tesalonika. Ta je k nalezení na severozápadě země. Počet jejích obyvatel je kolem 1.000.000. Značná část obyvatel však není původem z Řecka. Žije zde spousta přistěhovalců z okolních zemí. Etničtí Řekové jsou v drtivé většině ortodoxního vyznání.

Starověké Řecko bylo centrem vzdělanosti, věd, politiky a také umění. Jeho úspěch je opravdu pozoruhodný. V současnosti se Řecko může chlubit nejen bohatou historií, ale také kulturním dědictvím. Turistům zároveň dokáže nabídnout též skvělé podmínky k rekreaci. A to je důvodem, proč se spousta jedinců do této země s oblibou vrací. Vedla úchvatné přírody a okouzlujícího pobřeží skýtá návštěvníkům také kvalitní možnosti ubytování, skvělé restaurace, bohatou zábavu či sportovní vyžití. Řecko se ovšem vyplatí navštívit i kvůli řadě kulturních a architektonických památek.

Nejnavštěvovanějším místem Řecka jsou Athény. Návštěvníky sem táhne zejména slavná Akropole s významnými stavbami. Nachází se tady Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. Dále tu je Erechteion s krásnými ženskými sochami v průčelí. K dalším atraktivním místům, která stojí za návštěvu, patří například Korint, Mykény, Delfská věštírna nebo Olympia, kde ve starověku probíhaly Olympijské hry. V Epidauru na poloostrově Peloponés je k vidění svatyně Asklépion, zasvěcená bohu lékařství. Ta symbolizuje rané centrum praktické medicíny. Navštívit se dá i Megisti Lavra na poloostrově Athos. Jde o nejstarší chrám v Řecku, založený již v roce 963. Jedinečné jsou rovněž kláštery Meteora. Ty jsou k nalezení vysoko na skalách. V dnešní době je na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno celkem 17 řeckých památek.

V případě že se cestovatelé rozhodnou strávit svou dovolenou na některém z řeckých ostrovů, určitě nebudou svého rozhodnutí litovat. Jejich svěží příroda, bíle natřené domečky, natěsnané na ostrých skalách, úžasně azurově modré moře, překrásné pláže a milí obyvatelé turisty přesvědčí o tom, že v řeckých letoviscích je možné prožít nezapomenutelnou dovolenou. Turisté si mohou plnými doušky užívat poklidný řecký styl života. A není vůbec důležité, jestli se tak děje na Korfu, Lefkadě, Kosu, Rhodu nebo třeba Krétě. V Řecku je krásně všude!Zanechat odpověď

Kolik je 10 + 3 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: