Řecký Rhodos

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Čtvrtý největší řecký ostrov Rhodos nabízí svým návštěvníkům vše, co mohou od destinace ke strávení letní dovolené očekávat. Překrásné písečné i oblázkové pláže, průzračně čisté moře, ideálně teplé počasí od jara do podzimu i spoustu historických památek.

Drtivá většina turistů míří v létě na Rhodos kvůli moři a zdejším plážím. Ostrov nabízí řadu nejrůznějších pláží a místeček ke koupání. K těm nejznámějším patří určitě Anthony Quinn a Ladiko. Tyto pláže jsou situovány asi 500 metrů od sebe u vesničky Faliraki. Podle spousty turistů i zdejších se jedná o nejhezčí pláže na ostrově Rhodos. Pouze asi 1 kilometr severně od nich, mezi obcemi Faliraki a Kallithea, se táhne 4 kilometry dlouhá pláž s písečným povrchem. Ta se jmenuje Faliraki a je největší pláží na ostrově. Ještě dále severním směrem se lze dostat k pláži Kallithea u stejnojmenné obce. Za návštěvu stojí také historické lázně. 90% turistů sem ovšem směřuje kvůli koupání či potápění.

Na druhou stranu od Faliraki, směrem na Kolympii, se nalézá další pláž. Ta měří na délku více než 3 kilometry. A ani během hlavní turistické sezóny nebývá nijak přelidněná. Svůj název Afandou dostala podle nejbližšího letoviska. A nakonec jižním směrem od vesničky Kolympia se rozkládá asi kilometr dlouhá pláž Tsambika. Na Tsambiku shlíží z vnitrozemí malebný kostelík. V jižní části poloostrova Lindos, mezi vesnicemi Lindos a Lardos, se návštěvníci ostrova Rhodos rádi koupou v moři na pláži Pefki u stejnojmenné vesnice.

Byla by ale škoda nepoznat i další zajímavá místa na ostrově. Turisté, kteří si Rhodos vybrali jako místo, kde prožijí svou dovolenou u moře, by určitě neměli minout alespoň některá z následujících míst. Ta bezpochyby stojí za bližší poznání a pobyt na ostrově bezesporu obohatí.

Na nejjižnějším cípu Rhodu, na poloostrově Prasonisi, propojuje dvě pevniny prostorná písečná pláž. Tato pláž je však využitelná pouze v čase odlivu. S přicházejícím přílivem písek pláže pohltí mořská voda a z poloostrova se stane ostrůvek Prasonisi. Kromě tohoto zajímavého úkazu, kterému ostrované říkají Polibek dvou moří, je jižní část Rhodu populární i mezi příznivci plachtařských sportů. Na jedné z pláží se tu prohánějí surfaři a kiteři, na druhé pláži se koupe a lenoší. Je potřeba brát v potaz, že u Prasonisi téměř pořád fouká čerstvý vítr.

Protřelí cestovatelé obvykle vyhledávají ubytování v hlavním městě. To se nachází na nejsevernějším cípu Rhodu. Během dne směřují tradičně na pláže. Ve chvíli kdy sluneční žár poněkud poleví, vyrážejí do historického centra Rhodu. Centrum města je od roku 1988 zapsán na seznam organizace UNESCO. Jeho dominantou je středověký Palác velmistrů. Odtud se lze adi 200 metrů dlouhou ulicí Rytířů dostat do přístavu Mandráki. Právě tady prý stál div světa, kolossos Rhódský. Socha byla zničena zemětřesením v roce 226 př. n. l. Nejpopulárnějším místem pro večerní procházku je Hippokratovo náměstí. To se pyšní množstvím taveren, kaváren i barů.

Zhruba ve středu Rhodu, u východního pobřeží, je k nalezení jedno z nejkrásnějších měst celého Řecka Lindos. Pokud se návštěvníci Lindu proderou křivolakými uličkami, dojdou až na vrchol strategicky umístěného kopce. Na něm se nacházejí zbytky středověké johanitské pevnosti a chrámu lindské Athény. Kdo nechce šlapat pěšky, může se na vrcholek dostat na hřbetu osla. Cesta je to zábavná. Panorama města, stejně jako pobřeží, je z těchto míst parádní. Záliv pod městem nabízí skvělé koupání.

Po schodech, vytesaných ve skále, se dá v západní části ostrova dojít k pozůstatkům středověké tvrze Monolithos. Ta nebyla nikdy přemožena. V areálu Monolithos stojí 3 kaple. Z tohoto místa je působivý pohled do vnitrozemí a také na blízké ostrůvky. A kdo už se tu nachází, neměl by si nechat ujít návštěvu příjemné oblázkovo – písečnou pláž Fourni. Ta je z obou konců ohraničena skalisky.

Unikátní 18 metrů vysoká rozhledna s tvarem kříže se nachází na vrcholku Filerimos. Je situována v blízkosti letiště, které je odtud jako na dlani. Nádherný výhled se naskýtá i na většinu rozlohy ostrova a pobřežní moře. K této pozoruhodné stavbě je možné dojít po stezce, vedoucí borovicovou alejí. Vedle toho se tu dá nahlédnout do kláštera. Poblíž stojí za vidění i rozvaliny starověké akropole.

Turisté, co se zajímají o historii a archeologii, by v žádném případě neměli minout starověký Kamiros. Jeho původ podle historiků sahá do 2. tisíciletí před Kristem. Největší rozkvět zažil v letech 1000 – 400 narozením Krista. Fatálním se stalo zemětřesení roku 142. Po něm již nebyl znovu opraven. V lokalitě jsou k vidění zbytky amfiteátru, chrámu, lázní, kašny i domů. Areál je k nalezení asi 30 km jihozápadním směrem od města Rhodos.

Kdo chce vidět tisíce motýlů, měl by v červenci či srpnu zavítat do regionu Petaloudes. Kvůli mikroklimatu ve zhruba 5. kilometrů dlouhém údolí. Tím protéká potok a nočním motýlům Callimorpha quadripunctaria se tu mimořádně daří. Podle další teorie za to může strom ambroň východní. Na horním konci trasy se nachází kostelík Moni Panagias Kalopetras z roku 1782.

Zanechat odpověď

Kolik je 2 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: