Solný důl Vělička je podzemní zázrak jako z Pána prstenů
Diskuzní Fórum: CeskeForum
Každý, kdo viděl scény z filmového Pána prstenů, si asi pamatuje na nádherné trpasličí doly v Morii. Obrovské sály vysekané v kameni, nekonečné chodby stovky metrů pod zemským povrchem i sluje plné podivné důlní techniky – to všechno dokázalo očarovat miliony filmových diváků. Je obrovská škoda, že jen málokdo ví o existenci podobných podzemních prostor jen kousek od našich hranic.
Opuštěný solný důl v Rumunsku uprostřed Transylvánie ohromuje svou velikostí i historií |
Historie solného dolu v polské Věličce začíná asi před 13 miliony lety. Tehdy se v této oblasti nedaleko Krakova začala usazovat sůl. A sůl znamenala vždy bohatství – to platilo už v době kamenné. Protože se u místa, kde později postavili Věličku, dala velice snadno získávat, přitahoval skupiny zájemců už od pravěku. První nálezy získávání soli (odpařováním) pocházejí ve Věličce asi z doby kolem roku 6 000 před naším letopočtem. Už tehdy si místní zemědělci pomáhali ke zbohatnutím prodejem kvalitní soli.
Sůl nad zlato
Opravdové bohatství však Vělička získala až během vrcholného středověku, kdy začala cena soli stoupat a stala se z ní komodita vyvažovaná zlatem. Zatímco do té doby se sůl získávala jen ze solanky, ve 13. století odkryli místní téměř nekonečné zásoby kamenné soli. Během pár let se stal důl místem, odkud přitékalo do Malopolska bohatství. Pracovalo zde přibližně 350 mužů, kteří za rok vytěžili přes 8000 tun špičkové soli.
Tehdy také začal vznikat systém specializovaných profesí, které v dole dokázaly těžit a zpracovávat sůl. Jak ubíhala staletí, vydělával věličský důl čím dál víc; na přelomu 15. a 16. století zde už pracoval tým 2 000 lidí, který za rok dostal ke kupcům 30 000 tun soli.
Více se múžete dočíst v celém článku Solný důl Vělička je podzemní zázrak jako z Pána prstenů. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Lidé a cesty"“>Lidé a cesty.