Stáhnout si 10 000 filmů ze minutu? V Itálii už to umí
Diskuzní Fórum: CeskeForum
Vysoká škola Sant’Anna v Pise (SSSA), která sdružuje šest výzkumných ústavů, již zdokonalila tyto dva prototypy, ale také robota schopného překonávat překážky, robota recyklujícího odpadky a jiného, který má podobu chobotnice.
Škola také pracuje na vývoji rajčat proti stárnutí a studuje rostliny, které mohou přežívat pod vodou. Robot Dustcart se scannerem a laserem, podobající se R2-D2 na kolečkách z Hvězdných válek, slouží ve skutečnosti ke sběru domovního odpadu.
Válka o internet: digitální domorodci versus weboví přistěhovalci
Stačí zatelefonovat s rezervovat si hodinu. Robot pak přijede do vaší ulice, otevře zásobník, do níž vložíte odpadky a upřesníte jejich druh. Robot s nimi pak odjede na skládku. „Testovali jsme jej po dobu dvou měsíců s tuctem rodin v nedaleké obcí. Všechno dobře fungovalo, ale jsou tu ještě problémy, které je třeba vyřešit. Robot je především z bezpečnostních důvodů pomalý a někdy blokuje provoz. A pak, podle platných zákonů nelze recyklovat na ulici, protože ještě není pojištění pro tento typ robotů v případě, že by se porouchaly,“ vysvětluje jeden z autorů projektu Pericle Salvini.
„Chceme, aby tito roboti vyšli z továren, kde byli zkoušeni, a změnili se v domácí pomocníky schopné sloužit člověku,“ prohlašuje ředitel biorobotického institutu SSSA profesor Paolo Dario. Dario ostatně vyvíjí projekt nazvaný Roboti společníci obyvatel, který financuje Evropská unie ve výši jedné miliardy eur (asi 25 miliard Kč) na dobu deseti let.
Robot jménem Sabian
Dalším příkladem inteligentního robota je Sabian, jenž má hlavu podobnou lidské, v níž se nalézá centrum tíže s očima tvořenýma dvěma kamerami a třemi propojenými počítači. Sabian může propočítat cestu k danému cíli, přičemž dokáže překonávat nebo obcházet překážky, vysvětluje inženýr Davide Zambrano.
Pokud jde o bionickou ruku, bude se díky fázovému rozhraní připevněnému na kůži nebo implantovanému pod temeno lebky pohybovat jen na základě informací pocházejících z lidského těla, uvádí šéf projektu Marco Controzzi. Upřesňuje, že ji bude napájet ekvivalent dvou baterií mobilního telefonu.
Více se múžete dočíst v celém článku Stáhnout si 10 000 filmů ze minutu? V Itálii už to umí. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Technika.