Tajemný chetitský jazyk rozluštil jeden z nejslavnějších českých vědců, Bedřich Hrozný

Diskuzní Fórum: CeskeForum

Chetitštinu nejen rozluštil, ale dokázal, že patří k indoevropským jazykům

Přezdívali ho český Champollion (podle slavného francouzského luštitele egyptských hieroglyfů). Bedřih Hrozný, od jehož úmrtí uplyne dnes, 12. prosince, 60 let, však nerozluštil písmo, nýbrž jazyk, a to chetitštinu. Zároveň odhalil, že tento přes tři tisíce let starý a již mrtvý jazyk, psaný v klínopisu, je jazykem indoevropským.

Česká hlava Pavel Klener: Expert za boj s rakovinou získal českou Nobelovu cenu

Svým objevem tak přiblížil dějiny slavné říše Chetitů, která se zhruba mezi léty1800 až 1200 před naším letopočtem rozkládala v Malé Asii. Od úmrtí slavného vědce, který bývá někdy nesprávně označován jako rozluštitel chetitského písma, uplyne 12. prosince 60 let.

Jak se luští tisíce let starý jazyk?

Klíčem k dešifrování chetitštiny, které Hrozný oznámil v listopadu 1915 v Berlíně, byly takzvané boghazköyské tabulky (podle města v Turecku, jež bylo pod názvem Chattušaš hlavním městem Chetitské říše). Tyto hliněné tabulky, nalezené v letech 1906 až 1912 německým badatelem Hugo Wincklerem, byly psány klínovým písmem, které používali Chetité (převzali ho od Babyloňanů a používalo se i později).

Rozvaliny města Chattušaš – Lví brána. FOTO: Wikipedia

Ještě ve druhé polovině 19. století prakticky nikdo neměl tušení, že nějaká říše Chetitů vůbec existovala, a dokonce že byla jednou ze tří supervelmocí, které určovaly běh dějin v době, kdy vznikal Starý zákon. Až později byly v Turecku objeveny rozvaliny města Chattušaš (nyní Boghazköy), někdejšího hlavního města starověké říše Chetitů (bibličtí Chetejci). Právě zde německý badatel Hugo Winckler nalezl na 1 300 hliněných tabulek.

První vědeckou výpravu do Palestiny uskutečnil Hrozný v roce 1904. O několik let později, na počátku první světové války, začal bádat nad rozluštěním již dříve nalezených hliněných tabulek v Turecku. Hvězdná chvíle Hrozného nastala 24. listopadu 1915, kdy v přednášce pro berlínskou Předoasijskou společnost oznámil, že takzvané boghazköyské tabulky jsou psány chetitštinou, a určil její indoevropský charakter. O dva roky později přeložil chetitskou gramatiku a posléze i první vydání chetitských historických, právních a náboženských textů. Výsledky svého bádání shrnul ve své práci Jazyk Chetitů, kterou publikoval v roce 1917.

Od začátku…

Více se múžete dočíst v celém článku Tajemný chetitský jazyk rozluštil jeden z nejslavnějších českých vědců, Bedřich Hrozný. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Lidé a cesty"“>Lidé a cesty.Zanechat odpověď

Kolik je 3 + 7 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: