Výstavba nových bytů v Praze je rekordní, i přesto nedojde ke zvýšení jejich nabídky.

Diskuzní Fórum: CeskeForum
Bytová výstavba v Praze

Počet dokončených bytů se oproti roku 2020 v Praze mírně snížil.

Co se týká zahájení výstavby nových bytů, pak jejich počet je rekordní.

Jedná se o 9 000 bytů v bytových domech.

Vzhledem k tomu, že je však většina bytů již prodána, nedojde ke zvýšení nabídky.

 

Prodej bytů v Praze v roce 2021

V Praze došlo v roce 2021 k rekordnímu nárůstu prodeje nových bytů.

Bylo prodáno 7 450 nových bytů, což ve srovnání s rokem 2020 představuje nárůst o 28 %.

Důvodem nárůstu poptávky je nejistá ekonomická situace, v níž je nákup nemovitosti bezpečným uložením financí.

 

Průměrná jednotková cena nových bytů

Průměrná jednotková cena nových bytů dosáhla úrovně 134 tis. Kč/m2 vč. DPH.

Mezi lokality s nejnižší cenou patří Praha 4 a Praha 9. Naopak nejdražšími lokalitami jsou tradičně Praha 1 a Praha 2.

 

Hypoteční trh

Vysoká poptávka po nemovitostech se pochopitelně promítla i do situace na hypotečním trhu. Objem poskytnutých hypoték v roce 2021 dosáhl výše 428 miliard, meziroční nárůst je 68 %. Vliv na objem hypoték má nebývalý zájem o hypoteční financování a růst cen nemovitostí. Momentálně se průměrná výše hypotéky pohybuje kolem 3,4 mil. Kč. Příčinou enormní poptávky po hypotékách byly mimořádně nízké úroky, které se na začátku roku 2021 pohybovaly kolem 2 %. Během roku dramaticky narostly až ke 4 %.

 

KLIENTI LEXXUS – PRODEJ BYTŮ

Dvě třetiny klientů spol. LEXXUS financují svoji nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru, nicméně koncem roku vzrostl i počet klientů nakupujících hotově. Nemovitosti LEXXUS a.s. kupují nejčastěji klienti ve věkových kategoriích 30-39 let a 40-49 let. Drobní investoři jsou nejvíce zastoupeni ve věkové kategorii od 40 let. Klienti LEXXUS nebývají konzervativní. Necelé 2/3 z nich jsou ochotni pořídit nemovitost mimo lokalitu, ve které žijí. Naopak, kupující větších bytových projektů (např. Nové Chabry) rádi pořizují nemovitost v místě, odkud pochází.

 

Připravili: Peter Višňovský, výkonný ředitel, realitní kancelář LEXXUS, a Jana Panochová, realitní expertka, realitní kancelář LEXXUS, www.lexxus.cz

 

 O firmě LEXXUS

 

LEXXUS – experti na pražský rezidenční trh

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již od roku 1993 se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem mezi pražskými realitními kancelářemi. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky. LEXXUS se rovněž specializuje na consultingové služby spojené s přípravou developerských projektů – posouzení celkové koncepce projektu, návrh bytového mixu, standardu vybavení a prodejních cen za účelem maximalizace zisku developera.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. Do nabídky luxusních domů a bytů v Praze a okolí umisťuje pouze nemovitosti, či developerské projekty, splňující náročná kvalitativní kritéria a klientům poskytujeme odpovídající komplexní a zároveň individuální servis, včetně právního zajištění či poradenství při investování do nemovitostí.

Úzce spolupracujeme s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855.  Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a vedoucí místní realitní kanceláře poskytuje kompletní spektrum služeb na realitním trhu.  Savills nabízí širokou škálu specializovaných služeb od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu. Savills patří s více než 600 kancelářemi a 35 000 profesionály po celém světě k předním globálním poradcům v oblasti nemovitostí.  V České republice společnost působí od roku 2017.

 

Kontakty pro média


PhDr. Blažena Rojarová

Public Relations

rojarova@seznam.cz

Telefon: +420606652989

 Zanechat odpověď

Kolik je 11 + 6 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: