Za obezitu mohou bakterie. Přejídání je pouze reakce organismu
Diskuzní Fórum: CeskeForum
Ve Spojených státech se předpokládá, že bude v roce 2030 nadváhou trpět téměř polovina populace.
Pokud se jejich závěry potvrdí, může to posunout vývoj terapií a léků proti obezitě, která se stala loni globálně častější příčinou smrti u lidí než hlad.
Za vším hledej bakterie
Šanghajští výzkumníci vyzkoušeli působení střevní bakterie na laboratorních myších. Měřili hmotnost hlodavců u dvou oddělených skupin, z nichž první byla vpravena do zažívacího traktu kultura bakterií, zatímco u druhé skupiny bakterie přítomna nebyla. Obě skupiny dostávaly na tuky bohatou stravu a nebylo jim dopřána možnost většího fyzického pohybu.
Výsledek byl jednoznačný – myši bez bakterie ve střevech neztloustly. Bakterie totiž podpořily ukládání tuku a bránily jeho přirozenému spálení. O studii informoval časopis Nature.
“Je to významný jev, který jasně dokumentuje zjištění, že obezitu způsobuje bakterie,” komentoval výsledky práce svého týmu profesor Čao Li-pching ze Šanghajské univerzity. Ostatní zainteresovaní odborníci jsou zvědaví na ověření postupů a výsledků výzkumu – možné důsledky jsou pro ně zřejmé.
Z řeči se dají rozpoznat nemoci – pracují na tom vědci v Brně
“Pokud je obezita vyvolávána bakterií, může se jednat o infekční onemocnění, které vzniká v prostředí s určitými faktory nebo jsou jeho původcem rodiče,” komentoval čínský výzkum biolog David Weinkove z Durham University.
Obezita je globální problém
Obezita se stala závažným globálním problémem a trpí jí především obyvatelstvo ve vyspělých zemích. Ve Spojených státech se například předpokládá, že při udržení současného trendu bude v roce 2030 nadměrnou nadváhou trpět téměř polovina populace.
S obezitou se přitom pojí vyšší pravděpodobnost dalších zdravotních rizik – choroby srdce a oběhové soustavy, rakovina a cukrovka. To zatěžuje nejen postižené lidi, ale i rozpočty jednotlivých zemích či peněženky jejich obyvatel ve snaze ufinancovat zdravotní péči. Profesor Čao předpokládá, že dostupná léčba spojená s vhodnou dietou pro morbidně obézní lidi bude na světě během tří let.
V lidském těle je 10krát více mikrobů (200 až 300 druhů) než vlastních buněk. Většinou jde o oboustranně výhodnou symbiózu, ale ve specifických podmínkách, které nejsou zatím přesně známy, se kontakt s mikrobem zvrhává a může vyvolat právě i obezitu.
První úspěchy u lidí
Přestože mechanismus není dopodrobna popsán, Číňané už slavili úspěch s léčbou jednoho morbidně obézního muže, který díky potlačení zjištěné bakterie s pomocí speciální diety shodil 29 procent tělesné váhy během necelého půl roku – a to přitom vůbec necvičil. Navíc se zotavil z cukrovky, vysokého krevního tlaku a nemoci jater.
Dieta byla údajně založena na celozrnné stravě, tradiční čínské medicíně a nestravitelných sacharidech, které měly za úkol upravit pH v zažívacím traktu, aby tak omezili účinnost bakterií, jež produkovaly toxiny, které snižovaly schopnost organismu zpracovávat glukosu z krevního oběhu. Následkem působení bakterií se cítí obézní lidé nezasycení, přestože se najedli, a jedí proto více, než potřebují.
Úvodní ilustrační foto: Thinkstock
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- Antihmota jako lék na rakovinu? V CERNu už na tom pracují
- Vědci našli chybějící článek v teorii o vzniku vesmíru. Božskou částici neboli Higgsův boson
- Neuvěřitelný souboj: takhle buňka likviduje rakovinu
Více se múžete dočíst v celém článku Za obezitu mohou bakterie. Přejídání je pouze reakce organismu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.